روتین مراقبت از پوست چیست ؟
روتین مراقبت از پوست چیست ؟

شاید برای شما نیز جای سوال باشد که افراد چگونه دارای پوست های شفاف و شادابی هستند و همواره با حداقل آرایش صورت نیز دارای صورتی پاک و سالم می باشند! عموما افراد تصور می کنند که این نوع از پوست ها ارتباط کاملی با ژنتیک فرد دارد و ژن، دلیل اصلی شادابی و سلامت پوست است.

اما به هیچ عنوان این موضوع درست نیست و نخواهد بود چراکه پوست خوب و شاداب به مراقبت های ویژه ای نیاز دارد که در این مقاله می خواهیم به صورت مفصل به معرفی و بررسی ” روتین مراقبت از پوست ” بپردازیم تا شما در نهایت بتوانید پوستی شاداب و شفاف را تجربه کنید.

مراقبت از پوست روزانهروتین مراقبت از پوست چیست و چطور می توانیم این فرایند را انجام دهیم؟

پوست یکی از مهم ترین و حساس ترین اجزای بدن است که برای سالم ماندن نیاز به مراقبت های خاص و ویژه ای دارد. به عنوان مثال استفاده از کرم های ضد آفتاب می تواند روند پیری پوست را برای سال ها به تاخیر بیاندازد.

اما برای آن که بتوان شاهد پوستی شفاف، سالم و بدون چین و چروک بود باید حتما از روش هایی که تحت عنوان روتین مراقبت از پوست نامیده می شوند استفاده شود. این که روتین مراقبت از پوست چیست و چطور می تواند به فرایند شادابی پوست صورت، دست، پا و… کمک کند از مهم ترین مواردی است که در ادامه این مقاله اطلاعات کاملی را در این خصوص کسب خواهیم نمود.

برای مراقبت از پوست خود باید چه نوع مواردی را رعایت کنیم؟ (بررسی باید ها و نباید ها)

عموم افراد تصور می کنند که تنها برای ایجاد پوستی شفاف و روشن نیاز به انجام برخی از فرایند های زیباسازی صورت همانند پاک سازی هستند اما این عقیده کاملا از نظر ما رد می شود! چراکه روتین مراقبت از پوست و انجام فرایند های آن تنها و تنها بخشی از فرایند سالم ماندن پوست است که در ادامه به بررسی باید ها و نباید هایی می پردازیم که در اولین فرصت باید به آن ها توجه شود.

 1. خواب کافی داشته باشید! سعی کنید د طول شبانه روز به مقدار مناسبی استراحت کنید تا شاهد سیاهی و پف چشم نباشید.
 2. یکی از مهم ترین عوامل به خطر انداختن سلامت پوست، دخانیات است. سعی کنید سیگار و دخانیات را ترک کنید.
 3. سعی کنید از فست فود ها فاصله بگیرید! خوردن غذاهای چرب و پر کالری می تواند سلامت پوست شما را به خطر بیاندازد.
 4. طبق بررسی های انجام شده در طول روز باید حداقل 8 لیوان آب مصرف کنید تا رطوبت به پوستتان باز گردد، از این رو دیگر شاهد کدر و مات شدن پوست صورت نخواهید بود.

بایدها و نبایدهای مراقبت از پوستپس از اجرای مراقبت های اولیه می توانید از روتین مراقبت از پوست نیز در وقت های صب، ظهر و شب استفاده کنید تا تاثیر فوق العاده آن را بر روی صورت خود مشاهده کنید. نمی شود از روتین ها استفاده نمود و از سوی دیگر باید ها و نباید های پوستی را نادیده گرفت! ترکیب تمامی این موارد می تواند بر روی سلامت پوست و شادابی آن تاثیر گذار باشد. بنابراین حداقل ها را به هیچ عنوان نادیده نگیرید.

بررسی مراحل اصلی و مورد نیاز در روتین مراقبت از پوست

یکی از مهم ترین مواردی که در روتین مراقبت از پوست تاثیر گذار است، بررسی نوع پوست شما از نظر خشک، چرب، مختلط و معمولی می باشد که هرکدام از آن ها نسخه و شیوه درمانی خاص خود را دارد. با این حال در ادامه ما به صورت مفصل به بررسی  روتین های مراقبتی هر نوع پوستی می پردازیم و شما را با مهم ترین آن ها آشنا می کنیم. در حالت کلی 3 مرحله وجود دارد که با انجام آن ها می توانید شاهد سلامتی و شادابی پوست خود باشید. (منظور ما از پوست تنها پوست صورت نیست!)

 1. پاکسازی و شست و شوی پوست
 2. بالانس کردن و استفاده از تونر
 3. هیدراته و مرطوب کردن پوست

استفاده از روتین مراقبت از پوست نمی تواند معجره کند اما به شما کمک می کند تا در شرایط ممکن بتوانید پوستی شاداب، سالم و براق داشته باشید. پس از تصمیم گیری به اجرای این روش بهتر است در ابتدا نوع پوست خودتان را مشخص کنید، نوع پوست یکی از مهم ترین مراحل روتین مراقبتی است چراکه ارتباط کاملی با نوع خرید محصولات و لوازم آرایشی و بهداشتی دارد.

اگر نمی دانید نوع پوست شما در چه خانواده ای قرار دارد، بهتر است ابتدا به یک متخصص پوست مراجعه کنید و یا از طریق روش های زیر نوع پوست خود را مشخص کنید.

چطور می توانیم متوجه شویم که پوست مان در چه دسته ای قرار دارد؟

در حالت کلی می توانیم پوست بدن افراد را به دسته بندی های زیر تقسیم بندی کنیم! نوع پوست تاثیر بسیار زیادی در نحوه اجرا و انجام روتین های مراقبتی دارد. بنابراین در ابتدا حتما و حتما نوع پوست خود را به درستی تشخیص دهید. برای آن که بتوانید متوجه نوع پوست‌تان شوید، ابتدا صورت خود را با استفاده از آب به صورت کامل بشویید و بدون آن که از مواد بهداشتی استفاده کنید، به مدت 2 ساعت صبر کنید. بر اساس موارد گفته شده، حال می توانید تشخیص دهید که پوست شما در چه دسته ای قرار دارد.

 • بررسی پوست های خشک

از مشخصه های اصلی پوست های خشک می توان به کشیدگی در پوست، پوسته پوسته شدن پوست، خارش، سوزش و کدر شدن آن اشاره نمود. اگر به مدت دو ساعت این موارد در پوست شما دیده شد، شما دارای پوستی خشک می باشید.

 • بررسی پوست های چرب

یکی از مشخصه های اصلی پوست های چرب، غدد چربی روی پوست هستند که پس از شستشو همچنان چرب می باشند. از دیگر موارد می توان به: ظاهر براق پوست، جوش های سر سیاه، در بخش T صورت خود چربی های زیادی را مشاده می کنید و…اشاره نمود.

 • بررسی پوست های مختلط

در این نوع از پوست ها، گونه ها کاملا خشک هستند و ناحیه T، چرب است.

شناخت انواع پوست
شناخت انواع پوست

روتین مراقبت از پوست باید در چند نوبت انجام شود؟

به صورت کلی برای آن که بتوانید کامل ترین نتیجه را از روتین مراقبت از پوست خود دریافت کنید باید آن را در دو نوبت روز و شب استفاده کنید. این روتین ها در واقع برنامه ریزی هایی هستند که شما با استفاده از مواد آرایشی و بهداشتی می توانید به پوست خودتان اعمال کنید تا بهترین نتیجه ممکن به دست آید. در ادامه به معرفی روتین های شبانه و روزانه پوست می پردازیم.

 • روتین روزانه مراقبت از پوست
 • روتین شبانه مراقبت از پوست

روتین روزانه مراقبت از پوست به چه شکل انجام می شود؟

همه ما می دانیم که مراقبت از پوست روشی بسیار مهم است که باید به صورت همیشگی از آن استفاده شود تا پوستی شاداب و شفاف را تجربه کنیم. برای این منظور بهتر است در طول روز 1 بار و در شب نیز 1 بار این فرایند انجام شود. مراحل روتین روزانه مراقبت از پوست عبارت است از:

صورت خود را در ابتدا پاک کنید.

یکی از مهم ترین مواردی که باید در ابتدا انجام دهید، شستشو و پاکسازی صورت از انواع آلودگی های محیطی است. برای این منظور متناسب با نوع پوست خود حتما از انواع فوم ، ژل و یا دستمال های مرطوب استفاده کنید.

شستشوی صورت با فوم مناسبپس از شستشوی پوست، از تونر ها استفاده کنید.

در مرحله قبل ممکن است با استفاده از مواد شوینده رطوبت و همچنین میزان PH پوست شما دچار اختلال شود. در همین جهت استفاده از تونر ها می تواند رطوبت از دست رفته را به پوست شما بازگرداند. بنابراین سعی منید از تونری مناسب با نوع پوست خود استفاده کنید.

از مرطوب کننده های استفاده کنید.

پس از اجرای 2 مرحله فوق نوبت به استفاده از کرم های مرطوب کننده ای می رسد که به هیچ عنوان در آن ها از کلاژن استفاده نشده است.

استفاده از  کرم ضد آفتاب خوب

یکی از مهم ترین مواردی که باید در برنامه روتین روزانه شما وجود داشته باشد، استفاده از کرم های ضد آفتاب برای پوست های مختلف است. کرم های ضد آفتاب را در طول روز با خود به همراه داشته باشید تا پس از هر دو الی 3 ساعت یکبار دیگر از آن ها استفاده کنید.

کرم ضد آفتاب ضد چروک و روشن کننده با محافظت کامل جیگات
محافظت کامل پوست در برابر uvb و ‎uva خورشید تا 8 ساعت – حاوی : عصاره آلوئه ورا ، عصاره توت سیاه ، توت فرنگی و کلاژن – تقویت روشنی و سفیدی پوست از لایه های زیرین – به حداقل رساندن چین و چروک های سطح پوست و …

مشاهده و خرید کرم ضد آفتاب ضد چروک و روشن کننده با محافظت کامل جیگات

کرم ضد آفتاب ضد چروک و روشن کننده با محافظت کامل جیگات روتین شبانه مراقبت از پوست به چه شکل انجام می شود؟

استفاده از روش های روتین شبانه مراقبت از پوست تنها و تنها مختص آن دسته از افرادی است که صبح تا بعد از ظهر بیرون از منزل هستند و یا جزو دسته  شاغلین و کارمندان قرار می گیرند. این دسته از افراد قبل از خواب باید موارد زیر را با دقت مورد بررسی و ارزیابی قرار دهند:

از پاک کننده های آرایش استفاده کنید.

به طور یقین اگر مواد آرایشی همانند کرم، کرم پودر و… به مدت طولانی بر روی پوست شما قرار بگیرد، می تواند در مدت زمان طولانی پوست شما را کدر کند. از سوی دیگر شما باید با استفاده از پاک کننده های مناسب و منحصر به فرد صورت خود، اقدام به پاک سازی آن ها کنید تا پوستتان کمی نفس بکشد.

میسلار واتر سبک عصاره ی نعنا رولانجونا
حاوی عصاره نعنا و سبزیجات – قابل استفاده برای چشم ، لب و صورت – تسکین دهنده پوست – آبرسان بسیار قوی – مرطوب و نرم کننده پوست و …

مشاهده و خرید میسلار واتر سبک عصاره ی نعنا رولانجونا

میسلار واتر سبک عصاره ی نعنا رولانجونااز اسکراب ها یا لایه بردار ها استفاده کنید.

یکی از مهم ترین مواردی که در روتین شبانه وجود دارد، استفاده از اسکراب ها است. اسکراب ها یا لایه بردار ها می توانند در بهترین حالت ممکن، از سطح پوست شما لایه برداری کنند که این موضوع می تواند باعث درخشش و شادابی پوست‌تان شود. نکته قابل اهمیتی که در این بین وجود دارد، این است که حتما و حتما باید از اسکرابی استفاده کنید که متناسب با نوع پوست شما است.

از تونر صورت استفاده کنید.

مجدد همانند مراقبت های روتین روزانه، شما باید از تونر ها به منظور برگرداندن PH و مرطوبیت پوست خودتان استفاده کنید.

روتین مراقبت از پوست با استفاده از تونر صورتاز کرم های پوست و به خصوص کرم دور چشم استفاده کنید.

شب زمان مناسبی برای بازسازی پوست است، در این صورت استفاده از کرم های دور چشم می تواند برای شادابی و همچنین سلامت پوست شما امری مهم تلقی شود. سعی کنید در هنگام خواب به میزان مناسب از کرم های دور چشم استفاده کنید.

جمع بندی نهایی مقاله روتین مراقبت از پوست

همان طور که مشاهده نمودید در این مقاله به صورت مفصل در خصوص روتین مراقبت از پوست و روش های آن اطلاعات کاملی به شما منتقل نمودیم. اگر تجربه استفاده از روتین های روانه یا شبانه را دارید و یا در حال حاضر از روتین ها استفاده می کنید می توانید تجربیات خود را با ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید