Rate this post

داشتن پوست چرب را می توان جزو مواردی دانست که اغلب افراد را آزرده می کند. در واقع پوست های چرب عموما ساختار براقی دارند و آرایش روی آنها نیز سریعا پاک می شود. از طرفی دیگر چنین پوست هایی به سرعت جوش می زنند.  همین مورد سبب می شود تا چنین افرادی به دنبال انواع روتین پوست چرب باشد. در واقع روتین پوست چرب می تواند به این افراد کمک کند تا چربی پوست خود را کنترل کرده و عارضه های آن را کاهش دهند. افزون بر این موارد داشتن یک روتین مناسب می تواند به سلامت و بهبود پوست صورت افراد کمک نماید.

با این وجود بخش زیادی از افراد هنوز در تعیین نوع پوست خود و چرب بودن یا نبودن آن دچار شک و تردید هستند. افزون بر این موارد، آنها نمی‌دانند که از چه ترکیبات و موادی برای این روتین استفاده نمایند. ما در ادامه این مقاله قصد داریم تا به شیوه ای صحیح این موضوع را زیر ذره بین نقد و بررسی خود قرار دهیم. لذا اگر شما هم از چربی بیش از اندازه پوست خود رنج می برید و یا اینکه به دنبال یک روتین پوست چرب هستید، بهتر است ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

 

اگر زمان و حوصله ی کافی برای مطالعه تمام متن را ندارید تیتر مورد علاقه ی خود را انتخاب و کلیک نمائید

پوست چرب و تعیین آن

بدون شک شما هم تا به این لحظه تجربه کرده اید که در برخی از موارد پوست صورت شما یک نوع چربی را ترشح می‌کند. این چربی که در واقع به اصطلاح توسط غده های چربی سازی به نام سبوم تولید می‌شود. در واقع چربی پوستی یک نوع حالت دفاعی پوست برای جلوگیری از مشکلات احتمالی و البته کاهش سرعت پیری است. به همین جهت داشتن چربی پوست به عنوان یک مزیت تلقی می شود.

اما زمانی که میزان ترشح سبوم پوست به حد بالایی برسد، عوارض و مشکلات زیادی گریبانگیر افراد می شود. برای مثال چربی بیش از اندازه می‌تواند موجب مسدود شدن منافذ چربی و کانالهای آن شود. که این فاکتور به نوبه خود می تواند موجب بروز جوش و آکنه شود. از طرفی دیگر چربی بیش از اندازه باعث می شود تا سطح پوست افراد براق بوده و آرایش آنها سریع پاک شود. مشکل دیگری که چربی بیش از اندازه با خود به همراه دارد، تیرگی پوست می باشد. برای مثال اغلب افرادی که پوست چرب دارند، رنگ پوست آن نسبت به سایرین اندکی تیره تر است. 

همین مورد سبب شده تا اغلب افراد به دنبال راهکارهایی برای رفع آن باشند. قبل از اینکه بخواهیم به بررسی روتین پوست چرب بپردازیم، باید ابتدا با نحوه تعیین پوست چرب آشنا شوید. در واقع اغلب افراد نمی دانند که آیا دارای یک نوع پوست چرب هستند و یا اینکه پوستی معمولی یا ترکیبی دارند. در حالت کلی پوستهای صورت به چند نوع معمولی، ترکیبی، چرب و خشک تقسیم می‌شود. در تمام این مدل پوست ها، میزان مشخصی از ترشح چربی وجود دارد.

اما ممکن است برخی از افراد به اشتباه میزان چربی آن را بیش از اندازه تصور کرده و روتین پوستی اشتباهی را انتخاب نمایند. در حالت کلی برای اینکه بدانید آیا پوست چربی دارید یا خیر، بهتر است ابتدا صورت خود را به کمک یک پاک کننده و مرطوب کننده تمیز نمایید. برای مثال می توانید از شامپو بچه و یا صابون های معمولی استفاده کنید. چنانچه بعد از چند ساعت از پاکسازی نواحی مختلف از صورت شما براق بود، می توانید بگویید که دارای پوستی چرب هستید.

در حالت عادی، غالبا قسمت میانی صورت و پیشانی سریعتر از سایر نواحی چرب می شود. چنانچه در این نواحی چربی بالایی مشاهده کردید، می‌توانید بگویید که به احتمال زیاد دارای پوست چرب هستید. البته وجود میزان زیادی از جوش های سر سیاه در این ناحیه هم خود می تواند دلیلی بر تایید این موضوع باشد.

پوست چرب و تعیین آن

ویژگی های پوست چرب

متاسفانه اغلب افراد با فهمیدن این که پوست چرب دارند، دچار ناراحتی می شوند چرا که آنها پوست چرب را یک نوع پوست نامناسب تلقی می کنند. حال آنکه پوست چرب مزایای مختص به خود را دارد. در واقع پوست های چرب به علت ترشح زیاد چربی، رطوبت بالایی دارند و این باعث می شود تا روند پیری پوست بسیار کند تر شود. افزون بر این موارد، در این افراد چین و چروک بسیار دیرتر از سایر افراد بروز پیدا می‌کند

. مزیت دیگری که در پوست های چرب وجود دارد، مقاومت بالای آنها در برابر آفتاب است. در حقیقت چربی سطح پوست همچون یک لایه محافظتی در برابر اشعه خورشید عمل می‌کند. به همین جهت است که پوست این افراد می تواند دوام بالاتری را در برابر شرایط نامساعد طبیعی داشته باشد. افزون بر این موارد، ترشح چربی های پوستی باعث می شود تا منافذ پوستی به طور کامل تمیز شوند. همین مورد می تواند پاکسازی عمقی پوست را به همراه داشته باشد.

جهت دریافت مشاوره رایگان کلیک نمائید جهت دریافت مشاوره رایگان کلیک نمائید

البته باید این موضوع را در نظر داشته باشید که عدم تمیز سازی سطح پوست می تواند منجر به مسدود شدن این منافذ پوست می‌شود که در نهایت به صورت جوش و آکنه در صورت افراد بروز پیدا می‌کند. در واقع همین عدم رسیدگی و نداشتن روتین پوست چرب باعث می‌شود تا  این پوست ها نسبت به سایر گونه های پوستی، بیشتر مستعد بروز آکنه باشند.

در واقع  نداشتن روتین پوست چرب باعث میشود تا چربی بر روی لایه های پوستی تجمع یابد که همین مورد موجب می شود تا آرایش این افراد به سرعت پاک شده و یا آرایش کردن برای آنها دشوار باشد. براق بودن چهره و البته مسدود شدن سریع منافذ پوستی از دیگر مشکلاتی است که پوست های چرب به همراه دارد.  بر همین اساس است که اغلب به متخصصان، داشتن اصلی روتین پوستی مناسب را توصیه می کنند.

ویژگی های پوست چرب

دلایل ایجاد پوست چرب

قبل از اینکه بخواهیم به بررسی روتین پوست چرب بپردازیم، بهتر از ابتدا دلیل ایجاد چنین مشکلی را بدانید. در واقع اغلب افراد تصور می کنند که چربی پوست آنها یک موضوع ژنتیکی و غیر قابل تغییر است. همین مورد هم سبب می‌شود تا نسبت به تغییر آن ها بی انگیزه شوند.

با این اوصاف باید عنوان کنیم که علاوه بر ژنتیک، عوامل دیگری همچون استفاده از مواد آرایشی غیر استاندارد ، محل زندگی، افزایش سن، مصرف دخانیات و قرارگیری بیش از اندازه در معرض نور خورشید می تواند باعث بروز چربی پوست صورت شود. امید است که شما بتوانید با پرهیز از عوامل محیطی و اختیاری همچون عدم مصرف دخانیات، استفاده از ضد آفتاب، به کارگیری مواد آرایشی مناسب و …. تا حد زیادی در جلوگیری از شل شدن پوست صورت تان کوشا باشید.

مطالعه ی مقاله ( ماسک ضد چروک پیشانی – قوی ترین راهکار خانگی برای درمان چروک ) می تواند برای شما سودمند باشد

بهترین روتین پوست چرب 

همانگونه که تا به این لحظه بیان کردیم، داشتن پوست چرب جزو مواردی است که اغلب افراد با آن درگیر هستند. این موضوع خود دارای عوارض و مشکلات مختص به خود است. روتین پوست چرب راهکاری است که می‌تواند تا حد زیادی این مشکلات و عوارض را کاهش دهد.

البته این موضوع به شرطی است که در انتخاب روتین پوستی خود دقت کافی به خرج دهید. ما روتین های پوستی مختلف را بررسی کردیم و سعی کردیم تا بهترین روتین پوست چرب را برای شما عزیزان قرار دهیم. این روتین برپایه توصیه دکتر پیمپل پوپر از بنیانگذاران شرکت SLMD تالیف شده است.

جهت دریافت مشاوره رایگان کلیک نمائید جهت دریافت مشاوره رایگان کلیک نمائید

شستشوی مداوم

نخستین قدم برای روتین پوست چرب، شستشوی مداوم آن است. در واقع این موضوع کمک می کند تا چربی های انباشته شده بر روی پوست صورت شما حذف شود. بدین منظور سعی کنید تا هر روز صبح بعد از بیدار شدن، صورت خود را به طور کامل با آب و صابون یا یک پاک کننده تمیز نمایید. از طرفی دیگر بهتر است هر شب قبل از خواب هم مجدد آن را شستشو داده و به طور کامل تمیز نمایید. چرا که در این دو بازه بیشترین میزان تولید و ترشح چربی صورت می گیرد. به ویژه اگر در شب هنگام جای شما گرم باشد.

شستشوی مداوم صورت

استفاده از مرطوب کننده مناسب

دومین قدم برای روتین پوست چرب، استفاده از مرطوب کننده مناسب می باشد. در واقع اغلب افراد تصور می کنند که پوست های چرب به دلیل چربی خود به هیچ مرطوب کننده ای نیاز ندارند. این موضوع در حالی است که پوست های چرب نیز مانند سایر پوست ها، نیازمندی رطوبت مخصوص هستند که گاها چربی پوست از تامین مناسب آن عاجز است.

در چنین شرایطی بهتر است صرفاً از مرطوب کننده هایی استفاده نمایید که بر پایه آب هستند. در نظر داشته باشید که مرطوب کننده هایی که برپایه چربی هستند، نمی توانند تاثیرات مفیدی را برای شما داشته باشند. آلوورا محصولات تولید شده با آن می‌توانند بهترین مرطوب کننده برای پوست صورت باشند.

مطالعه ی مقاله ( آیا عفونت رحم باعث جوش صورت می شود ؟ ) می تواند برای شما سودمند باشد

استفاده از تونر

تونرها دارای ترکیباتی هستند که باید در روتین پوست چرب شما وجود داشته باشد. در این زمینه بهتر است از تونرهای استفاده کنید که بر پایه الکل ساخته شده اند چرا که الکل یک نوع قابض طبیعی و بسیار مناسب برای پوست است. به همین جهت این ماده کمک می‌کند تا منافذ باز پوستی شما مسدود شود که این در نوع خود به کاهش چربی های آن کمک می‌کند. از طرفی دیگر خود الکل می‌تواند موجب پاکسازی چربی‌های سطح پوست شود. ترکیب این دو فاکتور در کنار همدیگر باعث کاهش چربی سطح پوست شما می شود.

استفاده از تونر

لایه برداری پوست صورت

قدم بعدی در روتین پوست های چرب، لایه برداری صحیح آن می باشد. در واقع باید عنوان کنیم لایه برداری راهکاری است که به پاکسازی سطح پوست و البته رفع سلول های مرده آن کمک می کند. البته لایه برداری در برخی از پوست ها منجر به بروز حساسیت می‌شود. اما باید به عنوان کنیم که برای پوست های چرب بسیار مفید است.

در واقع با لایه برداری پوست، چربی زیاد از حد برطرف شده و سلول های مرده و آلودگی هم از بین برود. ترکیب این عوامل نه تنها به درخشش بیشتر پوست کمک می کند، بلکه مانع از بروز جوش و آکنه می شود. بر همین اساس است که باید در روتین پوستی شما حتماً جایی برای لایه‌برداری وجود داشته باشد.

ماسک حبابی درمان منافذ و پاکسازی پوست زغال سام بای می
ماسک حبابی خاک رس و زغال سام بای می حاوی ترکیبات مفید و سودمندی است که منافذ باز پوست را به طور کامل پاکسازی می کند که این امر در دراز مدت دهانه منافذ باز را کاهش داده و چهره ای زیباتر به ارمغان می آورد . BHA موجود در این بابل ماسک سلول های مرده و …..

مشاهده و خرید ماسک حبابی درمان منافذ و پاکسازی پوست زغال سام بای می

خرید ماسک حبابی پاکسازی کامل پوست خاک رس سام بای می

استفاده از کرم ضد آفتاب

متاسفانه اغلب افرادی که دارای پوست چرب هستند، تصور می کنند که داشتن چربی در سطح پوست آنها می تواند موجب مقاومت نسبی پوست در برابر اشعه های مضر شود. اگرچه پوست چرب در برابر آفتاب مقاومت دارد اما این مقاومت نمی تواند مدت زیادی دوام داشته باشد. از طرفی دیگر چربی نمی‌تواند تمام اشعه های مضر را هم بازتاب دهد. بر همین اساس است که توصیه می‌شود تا حتما از کرم ضدآفتاب مناسب هم استفاده نمایید. این ترکیب کمک می‌کند تا پوستی شاداب و سرزنده داشته باشید.

استفاده از کرم ضد آفتاب

رفع مشکلات پوستی

همانگونه که عنوان کردیم، اغلب پوست های چرب با مشکلاتی همچون تیرگی، جوش، جای جوش و موارد مشابه همراه هستند. استفاده از روتین پوست چرب مانع از بروز مجدد چنین مشکلاتی می‌شود.  اما چنانچه دارای هر یک از این مشکلات هستید، بهتر است موازی با روتین پوستی خود، به فکر راهکارهای درمانی برای آن باشید. برای یافتن بهترین گزینه می توانید با کارشناسان ما در بخش مشاوره رایگان در گارنی مارکت تماس حاصل فرمایید و انواع محصولات مراقبت از پوست از جمله ماسک ورقه ای صورت را  تهیه کنید . یکی از ماسک های ورقه ای صورت که استفاده آن در روتین پوست چرب بسیار مفید است محصول زیر است .

ماسک ورقه ای پاکسازی پوست و آنتی اکسیدان انار فارم استی
ترکیبات اصلی : آب انار خالص،‌ بتائین (عصاره ی چغندر)، گلیسیرین، آب – پاکسازی عمیق پوست با نفوذ بالا – مرطوب کننده و آبرسانی عمیق پوست – روشن و درخشان کننده پوست های خسته و کدر، لک دار – دارای آنتی اکسیدان قوی برای احیاء بافت سلولی – لیفتینگ و تقویت استحکام پوست – از بین بردن ناخالصی پوست و شفاف کردن آن و …..

مشاهده و خرید کرم ماسک ورقه ای پاکسازی پوست و آنتی اکسیدان انار فارم استی

ماسک صورت ورقه ای پاکسازی پوست و آنتی اکسیدان انار قرمز فارم استی اصل کره جنوبی