چهار ترفند خانگی درمان منافذ باز پوست

0
641

بزرگترین عضو بدن پوست است که حاوی میلیون ها منافذ باز و بسته می باشد، جالب است بدانید که حتی اگر بیشتر آنها به چشم انسان قابل رویت نباشد این منافذ باز هستند که به پوست اجازه “نفس کشیدن” می دهند؛ البته هر چه این منافذ بزرگتر باشند بیشتر به چشم می آیند که از طرفی هر منافذ دارای یک فولیکول مو می باشد و غدد (روغن) هستند، این روغن در واقع چربی مورد نیاز پوست، سبوم را تولید می کنند.

غدد بیشتر در قسمت هایی خاص از صورت (گونه ها، بینی)، قفسه سینه، کشاله ران و دیگر قسمت های بدن به وفور دیده می شوند که آزاردهنده ترین آنها روی صورت قرار دارند؛ این مشکل سبب شده است تا سوالات بسیاری شامل این که آیا منافذ پوست به طور دائم از بین می روند؟ چرا پوست دارای منافذ باز است؟ چگونه می توان این منافذ را تا حدودی کاهش داد؟ بهترین روش درمان منافذ باز پوست کدامند؟

در صورتی که به دنبال درمان منافذ باز پوست نباشید شاهد مشکلات بیشتری خواهید شد. یکی از علل تولید بیش از حد و تحریک این غدد، هورمون ها هستند که در بینی، پیشانی و گونه ها به صورت منافذ بزرگ و کوچکی دیده می شوند. هر نوع پوستی اعم از روغنی، طبیعی و خشک می تواند دارای منافذ بزرگ و کوچکی باشد؛ درمان منافذ باز پوست می تواند از گرفتگی پوست، رشد باکتری ها، روغن ها یا سلول های مرده پوست جلوگیری کند.

علل اصلی به وجود آمدن منافذ باز پوست

طی تحقیقات و آزمایش های انجام شده در افراد گوناگون دلایل مختلفی برای به وجود آمدن منافذ ثبت شده است که در زیر ابتدا به عمده ترین علل ها اشاره شده است:

 1. تحریک و تولید سطح بالای چربی پوست (سبوم)
 2. فولیکول موهای ضخیم
 3. ژنتیک یا وراثت (که تنها با درمان منافذ باز پوست می توان از آن پیشگیری کرد.)
 4. کاهش تولید کلاژن در پوست، ناشی از پیری و خشکی پوست
 5. آسیب بیش از حد توسط نور خورشید از شایع ترین علل به وجود آمدن منافذ باز پوست است.
 6. رژیم نامناسب
 7. سیگار کشیدن
 8. استفاده از لوازم آرایشی غیر استاندارد
 9. رعایت نکردن بهداشت
علل اصلی به وجود آمدن منافذ باز پوست
علل اصلی به وجود آمدن منافذ باز پوست

شناخت بهتر انواع منافذ باز پوست

اگر به دنبال درمان منافذ باز پوست هستید ابتدا باید با انواع آن و شکل منافذ موجود بر روی پوست آشنا شوید تا بتوانید یک درمان منافذ باز پوست مناسب را انتخاب کنید؛ جالب است بدانید که در حالت کلی منافذ باز پوست به دو دسته اعم از منافذ روغن و منافذ عرق دسته بندی می شوند.

منافذ روغن : به منافذی که به غده روغنی موجود در پوست متصل هستند منافذ روغن یا همان چربی گفته می شود که در کل سطح پوست به جز کف دست و کف پا، در هر جای دیگری قرار دارند و به فعالیت خود ادامه می دهند. این منافذ با جمع شدن روغن بیشتر بزرگتر می شوند و به وضوح می توان آنها را مشاهده کرد.

منافذ عرق : این منافذ برعکس منافذ روغن در تمامی قسمت های بدن، کف دست و کف پا وجود دارند و به قدری ریز هستند که قابل رویت نیستند! و در صورت فعالیت بیش از حد، این منافذ می توانند باعث تولید هیپریدروز (تعریق بیش از حد) شوند.

شناخت بهتر انواع منافذ باز پوست
شناخت بهتر انواع منافذ باز پوست

آشنایی با شکل منافذ باز پوست

به طور قطع راهی برای از بین بردن دائمی منافذ پوست وجود ندارد چرا که برای تنفس و داشتن پوستی سالم وجود منافذ لازم و ضروری است؛ اولین قدم برای درمان منافذ باز پوست آشنا شدن با شکل منافذ پوست است که کار چندان راحتی نیست در حالت کلی 3 نوع منافذ با اشکال مختلف وجود دارد که ما به انواع منافذ باز پوست در زیر برای آشنایی هر چه بیشتر شما اشاره ای کوچک کرده ایم:

 1. منافذ O شکل

این منافذ در قسمت های مختلفی از بدن دیده می شوند که شکل آنها گرد است. اگر از دسته افرادی هستید که مستعد آکنه هستید یا پوست روغنی دارید، بدون شک این نوع منافذ بر روی پوست شما قرار دارد و آنها را به چشم می توانید مشاهده کنید، زیرا از دسته منافذ بزرگ هستند.

 1. منافذ U شکل

منافذی تقریبا به شکل U هستند و به چشم دیده می شوند و در اثر خشکی پوست به وجود می آید که با آبرسانی به موقع می توان از تشدید این منافذ جلوگیری کرد؛ این منافذ در افراد میانسال بیشتر به چشم میخورد.

 1. منافذ Y شکل

این منافذ نیز مانند منافذ باز U بیشتر در افرادی که پا به سن گذاشته اند دیده می شود که با کاهش کلاژن این منافذ به وجود می آیند، و شکل تقریبی آنها به صورت Y است که بیشتر بر روی گونه ها قابل دیدن هستند.

حال سوال اینجاست که برای درمان منافذ باز پوست با شکل های مختلف چه باید کرد؟ آیا درمان قطعی برای این منافذ وجود دارد؟ از کدام ترفندهای خانگی می توان برای درمان منافذ باز پوست کمک گرفت؟

آشنایی با شکل منافذ باز پوست
آشنایی با شکل منافذ باز پوست

تصورات غلط و رایج درباره منافذ باز پوست

قبل از این که افراد به دنبال درمان منافذ باز پوست باشند تصورات غلطی در این حیطه دارند که ممکن است آنها را از ادامه راه برای درمان این مشکل منصرف کند؛ یکی از تصورات غلط و رایج این است که منافذ به طور مداوم باز و بسته می شوند و این کاملا غلط است.

منافذ تنها تحت تاثیر شرایطی خاص پر می شوند و سبب ایجاد حفره هایی بر روی پوست می شوند که گاه قابل رویت هستند؛ این منافذ اگر توسط چربی پوست پر شوند پوست را شل نشان می دهد که این روند در اندازه و شکل منافذ تاثیرگذار است و می تواند منافذ پوست را تمیز جلوه دهد! و به دنبال آن یک تصور غلط دیگری وجود دارد که می توانیم منافذ خود را به طور دائمی از بین ببریم.

4 ترفند خانگی درمان منافذ باز پوست

ترفندهای خانگی بسیاری به عنوان درمان منافذ باز پوست وجود دارد که در اینجا تنها به 4 مورد از بهترین آنها اشاره شده است که در زمان کوتاهی می توان نتایج عالی را دریافت کرد؛ اما این 4 ترفند کدامند؟

برای درمان منافذ باز پوست باید از یک برنامه مراقبت از پوست فوق العاده قوی پیروی کرد؛ قبل از هر چیز باید پوست را به خوبی شستشو دهید تا بتوانید به صورت حرفه ای تمام مواد زائد موجود در منافذ را از آنها استخراج کرد؛ لایه برداری منظم یکی از ترفندهای مهم درمان منافذ باز پوست است.

 1. ماسک صورت

همانطور که مستحضر هستید چندین نوع ماسک صورت وجود دارد که هر کدام به نوبه ی خود دارای مزایای بیشماری است؛ شاید برای شما نیز جالب باشد بدانید میان انواع ماسک، ماسک هایی که روی پوست خشک می شوند در از بین بردن جوش های سر سیاه و درمان منافذ باز پوست بسیار موثر هستند. در این ویدیو از یک ماسک گل مخصوص استفاده شده است که در از بین بردن چربی و کثیفی های مانده در منافذ بسیار موثر است.

شما می توانید با توجه به نوع پوست خود از یک ماسک صورت خاص برای صورتتان استفاده کنید، بنابراین چندین نوع ماسک را تست کنید تا بهترین ماسک مناسب پوست خود را انتخاب کنید، تعیین کردن پوست و انتخاب ماسک مناسب در نتیجه می تواند تاثیرات عالی داشته باشد.

این ماسک به بیرون کشیدن ناخالصی های موجود در پوست و در کوچکتر شدن منافذ بسیار موثر است؛ توجه داشته باشید که به هیچ عنوان در حین استفاده از ماسک صحبت نکنید چرا که با خشک شدن این ماسک بر روی پوست و صحبت کردن در این فاصله سبب چین و چروک بر روی پوست می شود.

پودر گل مورد نظر خود را با مقداری آب ترکیب کنید و به تمام قسمت های صورت الخصوص نواحی که دارای منافذ باز است و تا خشک شدن آن صبر کنید و بعد از آن صورت خود را با آب ولرم بشویید.

اگر قصد دارید بعد از شستن صورت از فوم خاصی استفاده کنید باید به برند و تاثیرات نهایی آن دقت کنید، چرا که برخی از فوم ها به دلیل قدرت پاک کنندگی بالا چربی های مفید پوست را از بین می برند که پوست را خشک و به افزایش منافذ باز پوست کمک می کند.

ماسک صورت ورقه ای کره ای چندکاره All in 1 از برند A by Bom
ترکیبی از کرم – اسنس و لوشن – حاوی عصاره پروتئین شیر – نرم و لطیف و مخملی کردن پوست و ……. برای خرید و مشاهده اینجا را کلیک نمائید
 1. تونر مناسب برای انواع پوست

برای ساختن یک تونر قوی و خانگی به چای سبز کیسه ای و تعدادی پنبه احتیاج دارید؛ این تونر به پاک کردن منافذ پوست کمک شایانی می کند.

ابتدا چای کیسه ای را به مدت 10 – 15 دقیقه در یک لیوان آب جوش قرار دهید، سپس چای را از مایع جدا کنید و پنبه ها را در آن قرار دهید تا به خوبی مایع را به خود جذب کنند؛ بعد از این پنبه ها را در یک ظرف بچینید و در یخچال قرار دهید و به طور مداوم از آن استفاده کنید.

فراموش نکنید که این پنبه ها را تا 1 ماه می توانید استفاده کنید؛ آنتی اکسیدان موجود در چای سبز در از بین بردن کثیفی و چربی اضافی پوست تاثیرگذار می باشد و برای پوست های چرب و یا ترکیبی بسیار مناسب است؛ تونرها از بهترین روش های درمان منافذ باز پوست هستند.

 1. لایه برداری

مرحله سوم لایه برداری، مهمترین و پرطرفدارترین قسمتی است که افراد به دلایل متعدد از روش لایه برداری برای درمان منافذ باز پوست، از بین بردن لکه های مختلف، روشن شدن پوست و … از لایه بردارهای مختلفی استفاده برای داشتن یک پوست بی عیب و نقص کمک می گیرند.

ژل آلوئه ورا از بهترین ترفندهای لایه برداری و درمان منافذ باز پوست است که با استفاده از آن می توان با یک تیر چند نشان زد و پوستی عاری از هر گونه عیب و نقص داشت؛ ژل آلوئه ورا آبرسان بسیار عالیست و از طرفی می تواند پوست شما را طی ساعت ها مرطوب نگه دارد.

لایه برداری جهت درمان منافذ باز پوست
لایه برداری جهت درمان منافذ باز پوست
 1. کرم ضد آفتاب مناسب

آخرین مرحله استفاده از کرم ضد آفتاب مناسب است؛ محصولات کره ای ارائه دهنده بهترین کرم های ضدآفتاب هستند که با انواع پوست سازگار می باشد؛ یکی از علل به وجود آمدن منافذ باز پوست نور خورشید است که با استفاده از ضدآفتاب می توان در درمان منافذ باز پوست موثر بود.

هنگامی که در زیر نور خورشید قرار می گیریم پوست شروع به جذب چربی می کند و افرادی که از پوست چربی برخوردار هستند بیشتر آسیب می بینند؛ که با استفاده از کرم ضد آفتاب می توان از این آسیب های احتمالی همچون برخورد اشعه های مضر و جلوگیری از باز شدن منافذ پوست جلوگیری کرد؛ 20 دقیقه قبل از بیرون رفتن از خانه بهترین زمان برای استفاده کرم ضد آفتاب است؛ در این فاصله ضد آفتاب به خوبی جذب پوست می شود.

مراقبت های پیشگیرانه از منافذ باز پوست

بدون شک شما نمی توانید وراثت یا سن خود را تغییر دهید، اما می توانید باید یک روال مراقبت از پوست راههای بزرگ شدن منافذ پوست را کاهش دهید:

لایه برداری را به صورت روزانه انجام دهید؛ این کار را می توانید با استفاده از ماسک های ورقه ای محصولات کره ای انجام دهید که بهترین ترکیبات را در محصولات خود به کار گرفته اند و با انواع پوست سازگار می باشد و نه تنها در کوچک کردن منافذ بسیار موثر است بلکه باعث جوانی و شادابی پوست می شود.

استفاده از ضد آفتاب در برابر نور خورشید را فراموش نکنید، برای جلوگیری از منافذ باز پوست سعی کنید در هر شرایطی، حتی روزهای ابری از ضد آفتاب استفاده کنید.

شما را به مشاهده ی مقاله ( راهکارهایی برای درمان خشکی پوست صورت) می کنیم

پوست را به طور مداوم مرطوب نگه دارید، حتی اگر پوستی روغنی دارید دلیل کافی برای استفاده نکردن از مرطوب کننده نیست چرا که که ممکن است در حین شستشوی صورت چربی پوست از بین برود برای تامین این چربی از بین رفته بهتر است که پوست مرطوب بماند زیرا در صورت خشک شدن پوست، منافذ باز پوست افزایش می یابند.

از محصولات کره ای که به عنوان تقویت کننده کلاژن کاربرد دارد و حاوی آنتی اکسیدان ها هستند استفاده کنید، در سالم ماندن و درمان منافذ باز پوست شما بسیار موثرند؛ آب در تامین رطوبت پوست بی تاثیر نیست، با نوشیدن مقدار کافی آب می توان هیدراته مورد نیاز پوست را تامین کرد.

روش های ذکر شده در روند کاهش پیری و جلوگیری از احتمال ایجاد شدن منافذ باز پوست بسیار تاثیرگذار هستند.

مراقبت های پیشگیرانه از منافذ باز پوست
مراقبت های پیشگیرانه از منافذ باز پوست

منبع

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید