Rate this post

هیالورونیک اسید نوعی مولکول می باشد که به طور طبیعی در بدن همه انسان ها تولید می شود این ملکول قندی قادر است تا هزار برابر بیشتر از وزن خود آب ذخیره کند بنابراین یکی از موثرترین عناصر برای حفظ رطوبت در پوست به شمار می رود. با اینکه بدن قادر است آن را تولید کند اما باید بگویم که با افزایش سن میزان تولید آن نیز کاسته می شود به همین علت باید از محصولات مراقبتی استفاده کنید که بتواند هیالورونیک اسید مورد نیاز پوست را تامین کند.

فواید هیالورونیک اسید فقط به جذب رطوبت در پوست محدود نمی شود بلکه یک اکسیر برای جوانسازی به شمار می رود.

تعریف هیالورونیک اسید

هیالورونیک اسید که آن را به صورت اختصار (HA ) می خوانند نوعی عنصر طبیعی است و مناطقی نظیر پوست، بافت همبند و چشم ها بیشترین میزان تولید آن را دارد به طوری که 50 درصد از پوست بدن ما از هیالورونیک اسید تشکیل شده است. از آنجایی که به تدریج با پیر شدن میزان غلظت و وزن آن در بدن کم می شود باعث بروز آثار پیری می شود در نتیجه برای جلوگیری از این امر باید به شکل های مختلف آن را جذب پوست کنید.

این ماده را می توانید در محصولات مراقبت از پوست مشاهده کنید و بنابر نیاز خود مناسب ترین محصول را انتخاب و استفاده کنید فواید هیالورونیک اسید شامل طیف وسیعی از درمان ها برای انواع بیماری ها در بدن می شود که در ادامه به آن می پردازیم.

تعریف هیالورونیک اسید

انواع مختلف هیالورونیک اسید

به 3 شکل  مختلف تولید و عرضه می شود :

قرص

مکمل های هیالورونیک اسید معمولا شکل قرص عرضه می شود برای آبرسانی پوست و کاهش چین و چروک مناسب است همچنین برای کاهش درد مفاصل نیز از آن می توان استفاده کرد. برای جلوگیری از تداخل دارویی می توانید در مورد نحوه مصرف آن با پزشک مشورت کنید.

سرم پوست آبرسان و ضد چروک هیالورونیک اسید کریتونز
تقویت و بازسازی پوست – حذف چین و چروک و خطوط ریز پوست – آبرسانی و هیدراته کردن لایه های زیرین – بهبود خاصیت الاسیته و کشسانی پوست – حاوی عصاره جلبک دریایی و هیالورونیک اسید

مشاهده مشخصات و خرید سرم پوست آبرسان و ضد چروک هیالورونیک اسید کریتونز

 سرم پوست آبرسان و ضد چروک هیالورونیک اسید کریتونز

موضعی

محصولات مختلفی از هیالورونیک اسید تولید می شود که به شکل موضعی می توان از آنها استفاده کرد از جمله :

 • کرم ها
 • لوسیون ها
 • ژل ها
 • سرم ها

تزریقی

مصرف هیالورونیک اسید به صورت تزریقی می تواند در هر امری مفید باشد برای جوانسازی صورت و حجیم کردن لب ها نیز از این شیوه استفاده می شود.

تزریق هیالورونیک اسید

فواید هیالورونیک اسید برای بدن

هیالورونیک اسید تاثیرات شگفت انگیزی در سلامت بدن دارد و می تواند بسیاری از بیماری ها را درمان کند در ادامه برخی فواید هیالورونیک اسید ذکر را می کنم.

درد مفاصل را تسکین می دهد

یکی از نواحی بدن که هیالورونیک اسید در آن تولید می شود بافت مفاصل است مفصل ها  موجب اتصال دو استخوان در زانوها می شود زمانی که مفاصل نتوانند کار خود را انجام دهند موجب ساییده  شدن استخوان به هم و ایجاد درد کند با استفاده از هیالورونیک اسید که یا به صورت مکمل و یا تزریقی وارد بدن می شود مفاصل روان شده و استخوان به هم ساییده نمی شوند بنابراین درد ناشی از آن نیز تسکین می یابد.

تحقیقات متعددی انجام شده که ثابت کرده هیالورونیک اسید در کاهش درد مفاصل نقش مهمی دارد به طوری که مصرف روزانه بین 200-80 میلی گرم از این عنصر در افراد مبتلا به آرتروز باعث بهبود درد آن می شود.

بیماری های لثه را درمان می کند

بیماری های لثه و همچنین زخم های ناشی از جراحی های دندان بسیار رنج آور است اما با استفاده از این ترکیب می توان میزان التهاب ناشی از بیماری ها و یا زخم های ایجاد شده را کم کرده و روند بهبودی را تسریع کند.

مطالعه ی مقاله ( بهترین درمان ریزش مو زنان چیست؟ ) می تواند برای شما مفید باشد

ریفلاکس اسید معده را کاهش می دهد

وقتی که اسید معده به مری برمی گردد اصطلاحا به آن ریفلاکس معده می گویند که در این صورت باعث آسیب دیدن مخاط مری می شود برای جلوگیری از برگشت محتویات معده به گلو مصرف هیالورونیک اسید بسیار موثر است و علائم آن را کاهش می دهد این عنصر فوق العاده، با تسریع کردن روند ترمیم لایه صدمه دیده مری موجب بهبودی آن می شود.

در یک مطالعه ای از هیالورونیک اسید ترکیب شده با سولفات کندرویتین برای درمان بافت آسیب دیده گلو استفاده شد نتیجه آن جالب بود زیرا بسیار سریع صدمات وارد شده را درمان کرد. در یک تحقیق دیگر که از ترکیب دو ماده ذکر شده در کنار داروی کاهنده رفلاکس استفاده شد نشان داد که میزان پیشرفت در دمان علائم تا 60 درصد بیشتر از زمانی بود که از داروی کاهنده رفلاکس به تنهایی استفاده شده بود.

کاهش ریفلاکس معده

خشکی چشم ار از بین می برد

خشکی چشم از جمله علائمی است که در میان میانسالان بیشتر شایع بوده و تقریبا از هر 7 فرد مسن 1 نفر با آن درگیر است. از آنجا که اصلی ترین کارکرد هیالورونیک اسید حفظ رطوبت می باشد بنابراین بهترین گزینه برای مرطوب نگه داشتن چشم ها محسوب می شود. قطره های چشم اغلب از 2-4 درصد هیالورونیک اسید تشکیل شده که به خوبی می تواند رطوبت چشم ها را حفظ کرده و علائم خشکی را از بین ببرد و به سلامت آنها نیز کمک کند.

در جراحی های مربوط به چشم نیز از قطره های چشمی مکررا استفاده می شود به این دلیل که از میزان التهاب کم کرده و روند بهبودی زخم ها سریعتر شود. در مورد تاثیر مکمل های خوراکی بر درمان خشکی چشم ها تحقیق صورت نگرفته اما محلول قطره های چشمی به صورت مستقیم باعث رفع علائم این اختلال می شود.

از بین رفتن خشکی چشم با هیالورونیک اسید

خشکی واژن را درمان می کند

خشکی واژن یکی از شایع ترین ناراحتی ها در بین زنان است و اغلب بعد از یائسگی اتفاق می افتد که موجب افت پیدا کردن کیفیت زندگی خانمها می شود اما استفاده از کرم هیالورونیک اسید به همراه کرم استروژن برای درمان علائم خشکی واژن بسیار موثر است. همچنین کسانی که به هر علتی قادر به استفاده از کرم استروژن نیستند می توانند  هیالورونیک اسید را به تنهایی استعمال کنند.

درد مثانه را تسکین می دهد

سندرم مثانه یا سیستیت بینابینی ( Interstitial Cystitis ) نوعی بیماری مربوط به مثانه می باشد که بین 6-3 درصد زنان به آن مبتلا هستند از علائم  آن شامل درد مثانه به همراه تکرر ادرار و حساسیت شکمی است و علت ناشناخته ای دارد. زمانی که این ماده  به صورت مستقیم به وسیله کاتتر وارد مثانه  می شود درد را رفع کرده و تکرر ادرار در بیماران بهبود می یابد.

علت اثر گذاری هیالورونیک  بر این بیماری هنوز مشخص نیست اما فرضیه ای که محققان مطرح کردند کمک به ترمیم بافت آسیب دیده مثانه و کم کردن میزان حساسیت به درد می باشد.

مطالعه ی مقاله ( درمان قطعی منافذ باز پوست صورت چیست؟ ) می تواند برای شما مفید باشد

باعث می شود مقاومت استخوان ها افزایش یابد

تحقیقات جدیدی انجام شده که در آن  موش هایی که در مراحل اولیه پوکی استخوان (که شامل تحلیل رفتن استخوانها است)  هستند را مورد آزمایش قرار دادند و به آنها مکمل های هیالورونیک اسید خوراندند نتیجه آن بسیار جالب بود سرعت از تحلیل استخوان ها به طور چشمگیری کاهش یافت.

نتیجه مطالعه ای دیگر ثابت کرد استفاده از دوزهای بالای هیالورونیک اسید قادر است میزان فعالیت استئوبلاست ها را بیشتر کند آنها سلول هایی هستند که مسئول تولید بافت جدید استخوان ها می باشند البته این آزمایشات بر روی حیوانات بسیار امیدوار کننده است اما بر روی استخوان های انسان ها هنوز مطالعه ای صورت نگرفته است.

افزایش مقاومت استخوان ها

هیالورونیک اسید برای پوست

 1. پوست را به خوبی هیدراته می کند

می توانم با قاطعیت بگویم هیالورونیک اسید مایع حیات پوست است زیرا می تواند هزار برابر وزن خود آب ذخیره کند این عنصر جادویی به سرعت در پوست نفوذ می کند و آب لازم را به سلولهای پوست می رساند و بدین ترتیب تمامی سطوح پوست  آبرسانی می شود هیالورونیک اسید طبیعی خود به تنهایی برای پوست کافی است و برای سالم و شاداب نگه داشتن آن احتیاج به هیچ محصول اضافی نخواهد بود.

در واقع این ترکیب سودمند و بی نظیر یک پکیچ مراقبت از پوست می باشد که نتایج حاصل از مصرف آن خارق العاده است. آبرسانی با رطوبت رسانی با هم تفاوت دارد وقتی می گوییم  آبرسان است  یعنی آب لازم و کافی را جذب کرده و در اختیار سلول های پوست قرار می دهد.

هیدراته کردن پوست با هیالورونیک اسید
 1. سرعت بهبود زخم ها را افزایش می دهد

با وجود اینکه بدن دارای هیالورونیک اسید طبیعی است اما هنگام زخم استفاده از این عنصر باعث می شود سرعت ترمیم افزایش پیدا کند. کارکرد آن در بهبود زخم به این شکل می باشد که سطح التهاب را تنظیم می کند و در ناحیه آسیب دیده با علامت گذاری برای ترمیم رگ های خونی باعث درمان زخم می شود هر چند پوست به طور ارادی این کار را انجام می دهد اما هیالورونیک اسید سرعت آن را بیشتر می کند.

از دیگر فواید هیالورونیک اسید خواص ضد باکتری آن است در نتیجه با ضد عفونی کردن پوست مانع از افزایش عفونت می شود. تحقیقات متعددی بر روی سرم و ژل های هیالورونیک اسید انجام شده که موثر بودن آن را در بهبود سریع تر زخم ها ثابت کرده در مورد مکمل های آن نیز چون میزان هیالورونیک اسید پوست را افزایش می دهد می تواند در درمان انواع زخم ها موثر واقع شود.

مطالعه ی مقاله ( فوم شستشوی صورت چیست؟ ) می تواند برای شما مفید باشد
 1. لکه های پوست را نابود و باعث صاف شدن آن می شود

لکه های  هایپرپیگمنتیشن به راحتی قابل درمان نیستند هر چند هیالورونیک اسید نیز به تنهایی قادر به محو این لکه ها نیست اما ترکیب آن با ویتامین C می تواند ابزار قدرتمندی برای از بین بردن لکه های صورت باشد. مصرف مداوم هیالورونیک اسید رنگ پوست را روشن، آن را صاف و براق و درخشان می کند و باعث نرمتر شدن پوست می شود به دلیل افزایش خاصیت ارتجاعی پوست به راحتی دچار چروک نمی شود و کیفیت خوب پوست را در هر شرایطی حفظ می کند.

بهبود تیرگی و لکه های پوستی با محصولات مراقبتی
 1. بیماری های پوستی از جمله درماتیت را درمان می کند

بیماری های پوستی نظیر اگزما، درماتیت و غیره از آزار دهنده ترین بیماری ها محسوب می شود که به دلیل ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن و ناتوانی سد لیپید در محافظت از پوست در برابر تبخیر رطوبت ایجاد می شود هیالورونیک اسید ماده ای موثر برای درمان این بیمارها است از آنجا که به سرعت در پوست نفوذ کرده و رطوبت را در خود نگه می دارد می تواند عملکرد سد دفاعی را بهبود ببخشد و به درمان این بیماری ها کمک کند.

 1. سد دفاعی (لیپید) پوست را تقویت می کند

یکی از فواید هیالورونیک اسید تقویت سد لیپید می باشد کارکرد سد لیپید چیست؟ همه می دانیم که کار اصلی پوست حفاظت از اندام های داخلی بدن است به عبارتی دیگر محافظت از اندام های داخلی در برابر شرایط آسیب رسان محیطی  نظیررادیکال های آزاد، انواع آلودگی، نور خورشید و… و مانع از ورود انواع سموم به داخل بدن می باشد عوامل یاد شده بیشترین آسیب را به لایه اپیدرم ( سطحی ترین قسمت پوست) می رساند از طرفی وقتی سن بالا می رود سد لیپید (که از اسیدهای چرب و رطوبت تشکیل شده و مانع از ورود مواد تحریک کننده و آلودگی به داخل پوست می شود) نیز کاهش پیدا می کند و از بین می رود که این امر موجب بروز چین و چروک، لک، آکنه و جوش و غیره می شود بنابراین به عنصری نیاز است که علاوه بر تقویت سد لیپید یا دفاعی از آن نیز محافظت کند.

 1. آکنه و اسکار را درمان می کند

زمانی که رطوبت پوست از دست می رود  شروع به تولید بیشتر سبوم می کند که چربی زیاد نیز عامل بروز آکنه است برخی تصور می کنند که پوست های چرب نیازی به دریافت رطوبت ندارند اما این تصور غلطی است زیرا عدم جذب رطوبت توسط این نوع پوست باعث  ترشح چربی بیشتر و بزرگتر شدن منافذ و در نهایت بروز آکنه می شود هیالورونیک اسید با جذب رطوبت مانع از ترشح بیش از حد سبوم و بروز آکنه شده و از آنجا که ضد باکتری می باشد با از بین بردن باکتری های عامل آکنه موجب درمان آن نیز می شود.

درمان اسکار و آکنه با مراقبت از پوست
 1. چین و چروک پوست را از بین می برد

هیالورونیک اسید با حفظ رطوبت در پوست موجب حجیم شدن سلول های پوست شده و این در محو شدن چین و چروک و خطوط ریز تاثیر فراوان دارد از دیگر فواید هیالورونیک اسید برای پوست  جلوگیری از پیری زود رس است این امر با تقویت سد لیپید و حفظ رطوبت در شرایط نامساعد و همچنین با تحریک سلول ها برای تولید سلول های جدیدتر ممکن می شود.

 1. هیالورونیک اسید نگهدارنده رطوبت است

اصطلاح Humectant به موادی اطلاق می شود که به خوبی می توانند رطوبت را در خود حفظ کنند که اغلب محصولات مراقبت از پوست حاوی این مواد است بگذارید با ذکر یک مثال آن را توضیح دهم اسفنجی را در نظر بگیرید زمانی که در برابر آب قرار می گیرد آن را در خود جذب کرده و نگه می دارد کارکرد هیالورونیک اسید نیز به همین شکل است پس از نفوذ کردن در پوست آب و رطوبت را از محیط گرفته و در خود ذخیره و نگهداری می کند البته مواد دیگری مانند گلیسیرین، سوربیتول ( الکل قند ) ، هگزین و بوتیلن گلیکول هستند که چنین کارکردی دارند.

سرم صورت سوپر آبرسان روشن کننده و جوانساز کلاژن فارم استی
ترکیبات اصلی : نیاسین آمید ، کلاژن هیدرولیز شده ،آدنوزین و پپتاید – عصاره قارچ سیاه مغربی ، چای سبز ، مروارید ، ریشه شیرین بیان – بهبود چین و چروک و خطوط به مرور زمان – بهبود رنگ ، شفافیت و درخشندگی پوست – رفع خشکی و کم آبی پوست به طور کامل – تأمین رطوبت لازم لایه های مختلف پوست و ….

مشاهده مشخصات و خرید سرم صورت سوپر آبرسان روشن کننده و جوانساز کلاژن فارم استی

سرم صورت سوپر آبرسان و جوانساز کلاژن فارم استی اصل

هیالورونیک اسید برای دور چشم

پوست ناحیه اطراف چشم بسیار نازک تر است بنابراین زمانی که کم آب می شود با بروز تیرگی و خطوط ریز بیشتر خود را نشان می دهد فواید هیالورونیک اسید برای دور چشم آبرسانی آسان آن است می توانید از هیالورونیک اسید طبیعی به تنهایی و یا از محصولاتی که حاوی این عنصر ارزشمند است استفاده کنید.

اما اگر بخواهید از یک ترکیب قدرتمند برای حفظ پوست دور چشم از هر آسیبی استفاده کنید از هیالورونیک اسید در کنار ویتامین C بهترین گزینه است. این دو ماده می توانند به خوبی مشکلات این ناحیه از صورت را رفع و به شادابی آن کمک کند هیالورونیک اسید با جذب و نگهداری رطوبت و ویتامین C  به عنوان آنتی اکسیدان قوی به جنگ با عوامل آسیب رسان بروند.

ویتامین C با  محو کردن اثرات رادیکال های آزاد که در اثر اشعه های خورشید و سایر آلودگی های به وجود می آید و از طرفی دیگر با تحریک کلاژن  به جوانسازی و روشن شدن رنگ بافت پوست کمک می کند.

هیالورونیک اسید و ویتامین C هر کدام به تنهایی برای پوست دور چشم مفید هستند اما زمانی که از هر دو با هم استفاده می کنید قدرت آنها در از بین بردن عوامل پیری دو برابر خواهد شد از آنجا که معمولا آثار پیری در این نحیه زودتر از دیگر قسمت های صورت نمود پیدا می کند پس مراقبت از آن و استفاده از محصولات ارزشمند اهمیت زیادی دارد.

هیالورونیک اسید برای دور چشم

بهترین سرم هیالورونیک اسید

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردم یکی از اشکال عرضه هیالورونیک اسید، سرم ها می باشد این محصول  کاربرد راحتی دارد و اغلب بهترین نوع این سرم ها از هیالورونیک اسید طبیعی تولید شده اند. برخلاف سایر محصولات که به دلیل وجود مواد دیگر ممکن است برای پوست سنگین باشد و به راحتی جذب نشود سرم ها که از مواد خالص تهیه شده اند بیشتر کارایی را دارند  بنابراین به صورت مستقیم جذب پوست می شوند و آن را چرب نمی کنند.

بهترین سرم هیالورونیک اسید به خوبی روی پوست تاثیر می کند و با از بین بردن چین و چروک و خطوط ریز و آکنه خود را نشان می دهد. بهترین محصول هیالورنیک برای استفاده در روزهای گرم تابستان سرم ها می باشند که بافت سنگینی رو پوست ایجاد نمی کنند و می توانید از سایر محصولات مراقبتی نیز پس از آن استفاده کنید.

سرم صورت جوانساز و آبرسان قوی دانه چای سبز 30 میل اینیسفری
ترکیبات اصلی : عصاره چای سبز خالص ، ویتامین E و مواد معدنی – 3.5 برابر آبرسانی و هیدراتاسیون بیشتر – ترمیم و بازسازی پوست و جلوگیری از اکسیداسیون – محافظت در برابر پرتوهای UV و اثرات منفی محیطی – آنتی اکسیدان فوق العاده قوی و به تعویق انداختن پیری پوست – رساندن مواد مغذی و رطوبت به لایه های زیرین پوست و ….

مشاهده مشخصات و خرید سرم صورت جوانساز و آبرسان قوی دانه چای سبز 30 میل اینیسفری

سرم صورت جوانساز و آبرسان قوی دانه چای سبز اینیسفری

نکته مهم در هنگام خرید محصولات هیالورونیک اسید

در هنگام خرید هر نوع محصول از هیالورونیک اسید باید این نکته مهم را در نظر داشته باشید:

ماده ای مشابه هیالورونیک اسید به نام هیالورونات سدیم وجود دارد که به نوعی فرم نمکی HA است یعنی ملکول نمکی که 1000 برابر وزن خود آب جذب می کند و به دلیل اینکه مواد تشکیل دهنده آن به شکل نمک می باشد ماندگاری بیشتری دارد و پایدارتر است و کمتر اکسید می شود.

از هر دو این عنصر در محصولات مراقبت از پوست استفاده می شود اما اغلب اوقات هیالورونات سدیم با هیالورونیک اسید اشتباه گرفته می شوند و هر دو را یکی می دانند در حالیکه اینطور نیست و این دو تفاوت هایی با هم دارند مثلا هیالورونات بسیار سبک از هیالورونیک است و با سرعت بیشتری جذب پوست می شود.

ادعاها را باور نکنید

اگر سرم هایی را دیدید که ادعا می شود حاوی 75 درصد و یا 99 درصد هیالورونیک اسید آن را باور نکنید زیرا هیالورونات سدیم به صورت خالص عرضه نمی شود و فقط به شکل محلولی که چند درصد از آن را این عنصر تشکیل داده موجود است. بهترین و با کیفیت ترین سرم ها حاوی 1-2 درصد هیالورونات است و اگر محصولی را مشاهده کردید که بیشتر از 4 درصد آن را دارد بدانید که پوست را دچار عوارضی همچون خشکی می کند.

اگر بخواهم در این مورد مثالی بزنم شما اسفنج خیسی را در نظر بگیرید که مقدار زیادی نمک روی آن قرار دارد این نمک ها آب های موجود در اسفنج را جذب و باعث خشک شدن آن می شود این در مورد هیالورونات سدیم صدق می کند زمانی مقداری بیشتر از حد مجاز در روی پوست داشته باشد رطوبت را از پوست دور کرده و باعث خشکی آن می شود.

بنابراین حد مجاز و استاندارد استفاده از هیالورونیک اسید در محصولات مراقبتی 2 درصد است و اگر محصولی ادعا کرد بیشتر از این مقدار دارد بدانید از هیالورونات سدیم تشکیل شده که دارای عوارض است.

محصولات مراقبت از پوست

عوارض هیالورونیک اسید

به دلیل اینکه هیالورونیک اسید به طور طبیعی در بدن تولید می شود بنابراین استفاده از آن به تنهایی مشکل و یا عوارضی ایجاد نمی کند مگر اینکه آن را با هیالورونات سدیم اشتباه گرفته باشید. معمولا استفاده از محصولات موضعی و قرص های مکمل هیچ عارضه یا واکنشی ایجاد نمی کند حتی تزریق آن نیز به تنهایی واکنش ایجاد نمی کند مگر خود تزریق که باعث تورم می شود هنگام خرید محصول مورد نظر خود نیز دقت داشته باشید که از برندهای معتبر باشد و تاریخ  انقضای آن نیز نگذشته باشد.

هیالورونیک اسید باعث ایجاد هیچ واکنشی نمی شود مگر اینکه از محصول بی کیفیت استفاده کرده باشید پس از با خرید برندهای اورجینال پوست خود را از فواید هیالورونیک اسید بهره مند کنید.