3.6/5 - (7 امتیاز)

جوش صورت را می توان به عنوان یکی از ناخوشایندترین مشکلات پوستی دانست که تقریبا تمام افراد حداقل یک بار آن را تجربه کرده اند . با این وجود بیشتر مردم اطلاعاتی در رابطه با انواع جوش صورت و یا روش های درمان جوش صورت ندارند. همین مورد باعث می شود تا دست به اقدامات غیر اصولی زده و زیان های جبران ناپذیری را به پوست خود وارد سازند.

ما در این مقاله سعی کرده ایم تا به شیوه ای دقیق این موضوع را زیر ذره نقد و بررسی خود قرار داده و تمام جنبه های مختلف آن را بررسی کنیم. لذا اگر شما هم از جوش صورت خود رنج می برید و یا به دنبال روشی سریع و تضمینی برای درمان جوش صورت خود هستید، بهتر است ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

 

جوش صورت چیست؟

قبل از اینکه به سراغ درمان جوش صورت و روش های آن برویم ، بهتر است ابتدا درک صحیحی از این عارضه پوستی پیدا کنیم. بدون شک این موضوع می تواند اهمیت هر یک از روش های درمانی را برای شما روشن سازد. در حالت کلی جوش ها زائده های پوستی هستند که به صورت سر سیاه، سر سفید و یا التهابی دیده می شوند. این زائده ها در اثر آلودگی و البته فعالیت های نامناسب پوستی در اطراف فولیکول های مو ایجاد می شوند.

در حالت عادی سطح پوست انسان دارای تعداد زیادی غدد تولید کننده چربی است. گاها این غده ها از در اثر تغییرات هورمونی و یا شرایط دیگر بیش فعال شده و حجم زیادی از چربی را تولید می کنند. همین مورد باعث می شود تا بخش های اطراف آن ها در چربی غوطه ور شود.

ذرات ریز و البته میکرو ارگانیسم هایی که بر روی سطح پوست وجود دارد، درون این چربی گرفتار می شوند و تجمع آنها در مجرای خروجی غدد چربی و یا فولیکول های مو، باعث بوجود آمدن جوش می شود. به عبارت ساده تر زمانی که این غدد مسدود شوند، حجم زیادی از مواد در زیر آنها تجمع پیدا می کند که به صورت جوش نمایان می شود. البته اگر این میکرواگارنیسم ها نیز باعث عفونت شوند، جوش های التهابی ایجاد می شود.

انواع جوش صورت

جوش های صورت تنوع زیادی دارند. در حقیقت می توان گفت که قریب به شش نوع جوش مختلف وجود دارد که هر کدام از آنها شکل ساختاری متفاوت و البته علت جداگانه ای دارند. با این وجود بخش زیادی از مردم اطلاعات دقیقی پیرامون آنها ندارند و به همین جهت نمی دانند که در زمان درمان ، چه نوع راهکاری را برای آن انتخاب نمایند. ما در ادامه این مقاله قصد داریم تا انواع جوش صورت و دلیل ایجاد هر کدام را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم. در نظر داشته باشید که تمام این جوش ها را می توان با کرم ضد جوش منابس درمان نمود.

جوش سرسیاه

جوش های سرسیاه را می توان جزو انواع رایج جوش های پوستی دانست. این دسته از جوش ها عموما بر روی بینی و یا گونه ها ایجاد می شود. اغلب افراد در طول زندگی خود دست کم یک بار این مشکل را تجربه کرده اند. جوش های سرسیاه یکی از انواع جوش های کومدون (Comedone) یا زیر پوستی می باشد. این دسته از جوش ها در اثر مسدود شدن فولیکول های مو در اثر چربی، سلول های مرده ، آلودگی و…. ایجاد می شود.

در حالت عادی جوش های سر سیاه یک نوع منافذ باز پوستی هستند اما هیچ گونه دردی در ناحیه ی خود ندارند. دلیل رنگ سیاه این نوع جوش ها نیز به خاطر اکسید شدن مواد داخل آن ها می باشد. افراد می توانند به سادگی و با فشار دادن سطح جوش، آن ها را تخلیه نمایند. البته باید عنوان کنیم که این امر موجب بروز زخم و جای زخم می شود؛ لذا اصلا آن را توصیه نمی کنیم.

جوش سرسیاهجوش سر سفید

جوش سر سفید را می توان به عنوان یکی دیگر از انواع جوش های کومدون یا زیر پوستی دانست. این دسته از جوش ها بسیار رایج هستند. دلیل اصلی بروز آن ها را می توان مسدود شدن منافذ باز پوستی دانست. در واقع هر زمان منافذ پوستی در اثر چربی ، ذرات خارجی ، سلول مرده و موارد مشابه مسدود شود؛ جوش های سر سفید ایجاد می شود. این جوش ها عموما یک برجستگی سفید بر روی نواحی مختلفی همچون گونه ، چانه ، پیشانی و…هستند. غالباً اطراف این جوش ها سفت بوده و تا حدی هم دردناک می باشند.

وجود چربی ، مواد و یا عفونت ها در فضای زیرین این جوش ها باعث برجستگی آن ها شده است. به همین جهت است که در اثر ترکیدن ، مایعی سفید یا زرد رنگ از آن ها خارج می شود.

مهم: در نظر داشته باشید که تحت هیچ شرایطی نباید جوش های سر سفید را با فشار دادن تخلیه نمود. این کار باعث بروز زخم و جای زخم می شود که تاثیرات منفی بر روی پوست صورت شما خواهد داشت.

جوش سر سفیدپاپول ها (Papules)

پاپول ها را می توان به عنوان دسته ای دیگر از انواع جوش صورت دانست که ممکن است تا کنون اسم آن را نشنیده باشید اما بدون شک آن را دیده اید. این دسته از جوش ها برجستگی های کوچک به رنگ قرمز یا صورتی هستند. ساختار این دسته از جوش ها عموما با دو نوع دیگر متفاوت است چرا که این جوش ها در لایه های زیرین تر پوست قرار دارند.

به همین جهت است که سطح آن ها عموما سفت تر می باشد. این جوش ها نیز در اثر مسدود شدن منافذ پوستی ایجاد می شوند. با این تفاوت که درون آن ها باکتری های ویژه ای به نام کاتی باکتریوم وجود دارد که دلیل اصلی این انسداد هستند. البته مواردی همچون چربی و سلول مرده هم می تواند باعث بروز پاپول ها شود.

نکته مهم : هرگز نسبت به تخلیه و یا ترکاندن جوش های پاپول اقدام نکنید چرا که این کار باعث خارج شدن کاتی باکتریوم و انتشار آن به نواحی اطراف می شود. همین مورد باعث گسترش جوش بر روی سطح پوست می شود.

در حالت کلی پاپول ها التهابی را ایجاد نمی کنند اما در صورتی که کاتی باکتریوم های آنان افزایش پیدا کند، می توانند پوست را در ناحیه مورد نظر ملتهب نمایند. از طرفی دیگر چنانچه جوش های سر سفید و یا سرسیاه التهاب زیادی را ایجاد نمایند، در نهایت پاپول ها را تشکیل می دهند. لذا اگر تعداد پاپول ها در سطح پوست افزایش پیدا کند، می توان گفت که آکنه شدید و یا متوسط را دارید و به همین جهت بایستی به فکر درمان های طولانی تری باشید.

 

پاپول ها (Papules)پاسچول ها (Pustules)

پاسچول ها را هم می توان شکل تغییر یافته ای از پاپول ها دانست. در واقع این جوش ها نیز مانند پاپول ها زیر پوستی هستند؛ با این تفاوت که سر چرکین آن ها بیرون زده و چندان سفت نیستند. این دسته از جوش ها دارای ساختاری قرمز رنگ بوده که بخش مرکزی آن ها سفید یا زرد رنگ می باشد. دلیلی این موضوع را می توان التهاب و چرک موجود در این ناحیه دانست. این دسته از جوش ها زمانی ایجاد می شوند که منافذ مسدود شده پوستی به عفونت ها آلوده شوند. همین مورد باعث می شود تا سلول های مرده ، گلبول های سفید و… در این ناحیه تجمع یابند تا چنین شکل و ساختاری برای آن ایجاد شود.

البته باید این موضوع را در نظر داشته باشیم که تغییرات هورمونی هم می تواند باعث بروز این دسته از جوش ها شود. به همین جهت است که در سطح کمر و سینه هم به چشم می خورند. اما در هر حال ماهیت آن ها یکی است. لازم به ذکر است که بایستی آکیدا از ترکاندن این دسته از جوش ها جلوگیری نمود چرا که تخلیه نادرست آن ها باعث تشدید مشکل می شود.

پاسچول ها (Pustules)
پاسچول ها (Pustules)

کیست ها (Cysts)

کیست ها در واقع دسته ای از جوش های زیر پوستی هستند که در اعماق پوست ایجاد می شوند. این دسته از جوش ها نیز در اثر مسدود شدن منافذ پوستی بوجود می آیند با این تفاوت ها لایه های عمیق پوست را هدف قرار می دهند. در این دسته از جوش ها التهاب و عفونت زیادی ایجاد می شود. به همین جهت  است که به سادگی از رو سطح پوست قابل شناسایی و لمس هستند.

البته باید بگوییم که لمس کردن این جوش ها عموما همراه با درد همراه بوده و ظاهری چرکین و قرمز دارند. این جوش ها غالبا به دلیل ابعاد و ساختارشان، می ترکند. ترکیدن آن ها باعث می شود تا نواحی اطراف را هم درگیر نمایند چرا که حجم زیادی از کاتی باکتریوم دارند. افزون بر این موارد به دلیل عمقی بودن ، می توانند جای زخم های ناگواری را بر روی پوست صورت ایجاد نمایید که این در نوع خود بسیار ناگوار است.

کیست ها (Cysts)
کیست ها (Cysts)

ندول یا ناب (Knobs)

ندول ، ندولار ، ناب ، گره و… از جمله اسم هایی است که به این دسته از جوش ها اطلاق می شود. این جوش ها مانند کیست ها هستند، با این تفاوت که هنوز چرکی نشده اند. به عبارت ساده تر می توان گفت که ندول ها جوش های زیر پوستی هستند که در عمق زیرین پوست ایجاد می شوند. دلیل اصلی بروز این جوش ها، مسدود شدن منافذ پوستی است.

نکته مهم : ندول ها و کیست ها عموما عمق بسیار بیشتری نسبت به سایر جوش های پوستی دارند و به همین جهت است که اغلب روش های خانگی تاثیر اندکی بر روی آن ها دارند. لذا توصیه می شود که از محصولات تست شده استفاده کرده و یا به پزشک متخصص مراجعه فرمایید .

اما اغلب این جوش ها حجم اندکی از مواد چرکین را در خود دارند. همین باعث شده تا شکلی سفید یا زرد رنگ داشته باشند. اما در هر حال این جوش ها نیز ملتهب و دردناک هستند. در حالت کلی ندول ها عفونت دارند اما به دلیل عمقی بودن ساختارشان، نیازمند روش های درمانی قوی تری هستند.

 

آمار ابتلا به جوش صورت

همانگونه که در ابتدای متن بدان اشاره کردیم، جوش صورت به عنوان یکی از مشکلات شایع پوستی شناخته می شود. به همین جهت است که طیف بسیار زیادی از زنان و مردان در دنیا به این مشکل مبتلا هستند. با این وجود بخش زیادی از آن ها با دیدن نخستین جوش بر روی صورت خود، تصور می کنند که جزو مردم بد شانس دنیا هستند ! این موضوع وقتی شدت می گیرد که دقیقا قبل از یک مهمانی مهم جوش قرمزی روی صورتتان ایجاد می شود ! البته ما در ادامه دلیل بروز چنین جوشی را در این مواقع برای شمار شرح می دهیم، اما باید بدانید که شما تنها کسی نیستید که چنین مشکلی گریبان گیرتان شده است.

طبق آمار رسمی 50% از خانم های بین 20 الی 29 سال جوش صورت را تجربه کرده اند. این رقم برای آقایان 43% است. البته باید عنوان کنیم که هر اندازه سن افراد بیشتر شود، تعداد جوش نیز کمتر می شود. به گونه ای که این درصد برای خانم های بالای 50 سال به 15% رسیده و برای آقایان هم به 8% درصد می رسد. نکته البته آمار چشم گیر، مربوط به جوش های درون بلوغ است. به گونه ای که 68% درصد آقایان و 66% درصد خانم ها جوش دوران بلوغ را تجربه می کنند.  لذا هیچ گاه با دیدن جوش صورت ناراحت نشوید چرا که یک امر کاملا طبیعی و معمول است.

آمار ابتلا به جوش صورت
نسبت ابتلا زنان و مردان به جوش صورت

 

دلایل ایجاد جوش صورت

دلایل ایجاد جوش صورت می تواند بسیار متنوع و مختلف باشد. همین مورد سبب می شود تا افراد در زمان توضیح ریشه ی مشکل خود، دچار سردرگمی شوند. افزون بر این موارد طیف زیادی از افراد به خوبی دلیل ایجاد جوش صورت را نمی دانند. به همین جهت است که نمی توانند به شیوه ای مناسب از آن ها پرهیز نمانید که این خود عامل اصلی بروز این دسته از مشکلات می باشد. ما در ادامه چند مورد از شایع ترین دلایل ایجاد جوش صورت را خدمت شما عزیزان شرح داده ایم که می تواند تا حد زیادی در پیشگیری از بروز جوش صورت به شما کمک کند.

البته قبل از شرح این مشکلات بهتر است بدانید دلیل ایجاد جوش های صورت بسته شدن منافذ پوستی و فولیکول های مو می باشد. اما عواملی که موجب مسدود شدن این منافذ و یا تحریک کننده غدد چربی می باشند، کاملاً متفاوت هستند.  در واقع این عوامل هستند که زمینه را برای بروز جوش فراهم می کنند. ما در ادامه آن ها را برای شما شرح داده ایم.

رژیم غذایی نامناسب

رژیم غذای نامناسب یکی از مهمترین دلایل ایجاد جوش های صورت می باشد. عموما اغلب افرادی که غذای های آماده ، خوراکی های چرب ، تنقلاب و شکلات را در حد خارج از اعتدالی مصرف کنند ، بیش از سایرین دچار جوش صورت می شوند. لذا برای جلوگیری از بروز چنینی مشکلاتی بهتر است کمتر از این مواد خوراکی استفاده نمایید.

رژیم غذایی نامناسبمواد آرایشی غیر استاندارد یا فاسد شده

مواد آرایشی فاسد شده یا غیر استاندارد را می توان از دیگر دلایلی دانست که می تواند به سادگی باعث بروز جوش های صورت شود. در حقیقت این مواد می توانند به سادگی منافذ پوستی شما را مسدود سازند که این نخستین عامل برای بروز جوش صورت می باشد. البته ناگفته نماند که برخی از مواد آرایشی با پوست صورت شما سازگاری ندارند. همین عدم سازگاری باعث بروز جوش های صورت می شود.

برای اینکه چنین مشکلاتی برای شما ایجاد نشود، بهتر است صرفا آن دسته از لوازم آرایشی را به کار ببرید که استاندارد های لازم را دارند. مازادبر این سعی کنید تا محصول انتخابی شما کاملاً با پوست تان سازگاری داشته باشد. برای مثال اگر پوست چربی دارید، صرفا از کرم ها و یا مواد آرایشیِ ویژه پوست چرب استفاده نمایید.

در زمان خرید هم حتما به تاریخ مصرف محصولات دقت نمایید تا مبادا محصول فاسدی را خریداری کنید. آخرین نکته ای که بایستی بدان دقت کنید ، پاکسازی صحیح پوست می باشد. به این منظور بهتر است پاک کننده های معتبر و البته ایده آل استفاده نمایید تا پوست صورت را به بهترین نحو ممکن تمیز کند. این باعث می شود تا رطوبت پوست شما حفظ شده و مواد آرایشی از تمام منافذ پوستی حذف شود.

 

سیگار و قلیان

سیگار و قلیان را می توان به عنوان دو ماده مضر در نظر گرفت که می تواند یکی از دلایل ایجاد جوش صورت باشد. این دو ماده سطح ایمنی را کاهش داده و البته میزان آلودگی موجود بر سطح پوست را بیشتر می کنند . ترکیب این دو باعث می شود تا زمینه لازم برای مسدود شدن منافذ پوستی ایجاد شود.

استعمال سیگار و قلیان
استعمال سیگار و قلیان

آلودگی های موجود در محیط اطراف

حضور پیوسته در یک محیط آلوده می تواند باعث بروز جوش های صورت شود . این آلودگی های توانند نقش محدودی در مسدود شدن منافذ پوستی داشته باشند. افزون بر این موارد اگر از طریق زخم های پوستی نیز وارد لایه های زیرین شوند، می توانند موجب تشدید جوش های التهابی شوند.

 

وجود بیماری

داشتن برخی از بیماری ها می تواند باعث بروز جوش در بدن شود. برای مثال تغییرات هورمونی می تواند عامل اصلی برای ایجاد جوش در نواحی مختلف شود. برای مثال اغلب جوش هایی که در کمر یا بازو ها ایجاد می شود ، نشان از یک مشکل درونی است. برای آقایان هم اغلب جوش هایی که در ناحیه باسن ایجاد می شود، نشان دهنده یک مشکل هورمونی است.

 

عوامل ژنتیکی

داشتن زمینه های ژنتیکی یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که می تواند باعث بروز جوش صورت شود. در واقع اگر والدین شما و یا اقوام درجه یک تان دارای جوش صورت هستند، به احتمال زیاد شما هم چنین ژنوم هایی دارید. به همین جهت است که باید وجود جوش را به عنوان یک مشکل طبیعی بپذیرید و سپس در پی راهکار درمانی باشید.

 

مصرف دارو های خاص

استفاده از برخی دارو های خاص می تواند تا حد زیاد باعث بروز جوش صورت شوند. برای مثال طیف مشخصی از دارو های اعصاب و روان می توانند جوش صورت را ایجاد نمایند. دارو هایی هم که تعادل هورمون ها و یا غدد ترشح کننده آن ها را تحت تاثیر قرار می دهند ، باعث ایجاد جوش صورت خواهند داشت.

کرم درمان جوش صورت و آکنه درخت چای قرمز سام بای می
کرم درمان جوش صورت درخت چای قرمز سام بای می راه حل نهایی افرادی ست که با مصرف محصولات مختلف یا جوش صورت آنها درمان نشده است یا بعد از اتمام دوره مصرف محصول مورد نظر ، جوش صورت بازگشت داشته است و …

مشاهده و خرید کرم درمان جوش صورت و آکنه درخت چای قرمز سام بای می

عکس قبل و بعد از استفاده از کرم درخت چای قرمز سام بای میبلوغ

در دوران جوانی اغلب افراد با مشکل جوش دست و پنجه نرم می کنند. همانگونه که عنوان کردیم این موضوع گریبان گیر قریب به هشتاد درصد جوانان می شود. در واقع طی این دوره میزان هورمون های بدن به طرز عجیبی افزایش پیدا می کند و  از حالت تعادل خارج می شود. همین مورد هم سبب می شود تا غدد چربی سطح پوست تحریک شوند. به همین جهت است که تعداد جوش های صورت بیشتر می شوند.

عدم رعایت بهداشت پوست

عدم رعایت بهداشت پوست را می توان به عنوان یکی از مهم عوامل ایجاد جوش پوستی دانست. منظور از بهداشت پوست ، عدم پاکسازی سریع و به موقع آن  باشد. برای مثال اگر بعد از هر بار آرایش و یا عرق کردن پوست خود را تمیز نکنید و یا به شیوه ای منظم با آب وصابون پوست خود را نشویید، به احتمال زیاد دچار جوش صورت خواهید شد.

عدم رعایت بهداشت پوستتغییرات هورمونی زنانه

اگر آمار و ارقام بالا را به خوبی بررسی کرده باشید، متوجه شده اید که میزان جوش در خانم های بزرگسال به مراتب بیشتر از آقایان بزرگسال است. این موضوع به دلیل تغییرات هورمونی آن ها در اثر زایمان ، قاعدگی ، بارداری و یا مشکلات و بیماری های مرتبط با تخمدان می باشد.

استرس

استرس را می توان به عنوان یکی از مهمترین عواملی دانست که می تواند باعث بروز جوش صورت شود. این فاکتور همان چیزی است که باعث می شود تا شما دقیقا قبل از یک مهمانی مهم جوش بزنید ! بدیهی است که شما در چنین موقعیت هایی دچار استرس می شوید. این استرس هم باعث افزایش هورمون کورتیزول در بدن می شود. کورتیزول هورمونی است که می تواند غدد چربی را تحریک نماید. در نهایت تحریک این غده ها باعث بروز جوش صورت می شود.

مطالعه ی مقاله ( مراقبت از پوست با روش های زیبایی پوست کره ای ) می تواند برای شما سودمند باشد

شیوع هر یک از عوامل ایجاد کننده جوش

بدیهی است که شما هم مانند هر انسان دیگری  در طول زندگیتان بارها و بارها با این دسته از مشکلات و البته موقعیت ها برخورد کرده اید. برخی از آن ها را عملا نمی توان انکار کرد. به همین جهت است که شما، خواهی نخواهی در معرض آن ها قرار می گیرید. این موضوع سبب شده تا افراد نسبت به تاثیر هر کدام از این عوامل کنجکاو شوند و بدانند که این عوامل تا چه اندازه اثر گذار هستند.

طی چند سال گذشته دانشگاه آکسفورد تحقیق جالبی را برای اثر گذاری هر یک از این موارد انجام داد. ما نتیجه این تحقیق را به صورت یک نمودار برای شما آورده ایم که می تواند میزان اثرگذاری هر یک از این موارد را در زنان و مردان نشان دهد.

 

شیوع هر یک از عوامل ایجاد کننده جوش
اثر گذاری دلایل ایجاد کننده جوش از دریچه اعداد و ارقام

 

علت جوش های ریز صورت

بدون شک شما هم تا به حال جوش های ریزی را بر روی صورت خود مشاهده کرده اید . این جوش ها اغلب به صورت سر سفید و یا سر سیاه نمایان می شوند. شیوع این جوش ها به قدری زیاد است که اغلب افراد را به فکر می اندازد تا دلیل آن را بدانند. اگرچه برای این موضوع دلایل بسیار زیادی وجود دارد اما باید عنوان کنیم که علت اصلی این جوش ها نیز چیزی جز مسدود شدن منافذ پوستی نیست. این منافذ می تواند مجراهای خروجی غدد چربی باشند و یا می توانند فولیکول های مو باشند. هر دوی این بخش ها می توانند در نهایت باعث بروز جوش های ریز در صورت شوند.

کرم تخصصی درمانی ضد جوش و آکنه چای سبز بریلی
ترمیم کننده منافذ باز پوست – کنترل کننده چربی و PH پوست – تهیه شده از روغن چای سبز و عصاره گیاهان مختلف – جذب سریع – آبرسانی و مرطوب کننده پوست – صاف و یک دست کننده پوست و …

مشاهده و خرید کرم تخصصی درمانی ضد جوش و آکنه چای سبز بریلی

ست تخصصی درمان جوش و آکنه چای سبز بریلیجوش های صورت نشانه چیست؟

همانگونه که تا به این لحظه هم بدان اشاره کردیم ، جوش صورت عارضه ای بسیار شایع است؛ لذا نبایستی با دیدن آن ها نگران شد. اما در برخی از موارد محدود ، این جوش ها می توانند خود نشان دهنده مشکلات بزرگتر در بدن انسان باشند. به عبارت ساده تر، جوش ها به نحوی هشدار دهنده مشکلاتی در درون شما هستند.

اغلب محققان طب سنتی چینی بر این باور هستند که جوش های صورت نشانه مشکلاتی در داخل بدن هستند. ما در ادامه خلاصه نظریات آنان را در قالب یک جدول برای شما بیان کرده ایم. اما لازم است بدانید که این علائم و نشانه ها تنها برای مواقعی است که هیچ ریشه دیگری نتوان برای جوش صورت تشخیص داد.

علتناحیه جوش
عدم تعادل در سیستم گوارشیجوش پیشانی
عدم تعادل در کلیه هاجوش دو طرف چشم ها
عدم تحمل لاکتوزجوش بین دو ابرو
عدم تعادل فشار خوندو طرف بینی
استفاده از رژ لب نامناسباطراف لب
عدم تعادل هورمونجوش گونه
استرسجوش چانه و فک
مباره بدن با عوامل باکتریاییجوش گردن

 

نکته بسیار مهم : در نظر داشته باشید که در بیش از 90 درصد مواقع جوش های سطح بدن هیچ گونه خطری را به دنبال ندارند. از طرفی این جوش ها غالبا به دلیل مسدود شدن منافذ پوستی هستند و نمی توانند مدرک محکمی برای وجود یک بیماری در بدن باشند. لذا بابت آن ها نگرانی نداشته باشید .

 

روش های خانگی برای درمان جوش صورت

تا به این لحظه به خوبی با جوش صورت و البته جنبه ها مختلف آن آشنا شدیم. اکنون وقت آن رسیده که به خوبی با روش های درمان آن آشنا شویم. جوش ها شیوع بالایی دارند. همین مورد هم سبب شده تا طیف زیادی از افراد به دنبال روش های درمانی برای آن ها باشند. بسیاری از این روش های درمانی در طول سالیان دراز و اثر آزمون و خطا ایجاد شده اند.

طیف دیگری از آن ها هم پایه و اساس علمی دارند. ما در ادامه این مقاله سعی داریم تا برخی از رایج ترین و البته موثرترین روش های خانگی درمان جوش صورت را خدمت شما عزیزان بیان کنیم. بدون شک این موضوع می تواند تا حد زیادی فرایند درمان را برای شما ساده تر نمایند.

روش های خانگی برای درمان جوش صورت
روش های خانگی برای درمان جوش صورت

عدم دست یازیدن و تخلیه

شاد بتوان مهم ترین و البته بهترین راهکار برای درمان جوش و یا ممانعت از گسترش آن را عدم دست یازیدن دانست. بسیاری از افراد با دیدن یک جوش بر روی صورت خود ، تحریک می شوند تا آن را بترکانند و یا تخلیه کنند. بسیاری از افراد تصور می کنند که این کار باعث رفع دائمی جوش صورت آنها می شود. البته برخی دیگر هم در حین خواب، بر روی جوش خوابیده و در نتیجه جوش می ترکد.

دلیل این موضوع هرچه که باشد، باید بدانید که به  درمان جوش صورت کمک نمی کند. در واقع این کار باعث می شود تا کاتی باکتریوم های موجود در داخل پوست شما بر روی سطح آن منتشر شوند. این کار در نهایت باعث می شود تا بخش های بیشتری از پوست شما درگیر جوش شود. از طرفی دیگر ترکاندن این جوش ها باعث بروز جای جوش و مشکلات مشابه می شود؛ لذا باید از آن پرهیز نمود.

 

درمان جوش صورت با گلاب

مواد لازم:

 • گلاب خالص
 • یک شیشه اسپری خالی
 • دستمال کاغذی
 • مرطوب کننده صورت

 

زمان لازم: 2 دقیقه

مناسب برای جوش های:

 • جوش های سرسیاه
 • سر سفید

 

دلیل اثر گذاری:

گلاب را می توان به عنوان یکی از موثر ترین ترکیبات برای درمان جوش صورت دانست. این ماده دارای خاصیت ضد باکتریال قوی است و می تواند به سادگی PH سطح پوست را تنظیم کند. همین باعث می شود تا میزان چربی ها کمتر شده و پوست شرایط پایدارتری داشته باشد. به همین جهت است که از مسدود شدن منافذ چربی جلوگیری می شود. این در نوع خود عاملی است که درمان جوش صورت با گلاب را ممکن کرده است.

نحوه استفاده:

 1. ابتدا صورت خود را با وسیله آب و صابون یا هر نوع پاک کننده دیگر تمیز کرده و با یک دستمال خشک کنید.
 2. گلاب را درون یک شیشه اسپری ریخته و بر روی پوست خود اسپری نمایید.
 3. اجازه دهید تا این گلاب در حد یک دقیقه بر روی پوست صورت شما بماند.
 4. پس از این کار صورت خود را با دستمال کاغذی خشک نمایید .
 5. مرطوب کننده را به صورت خود بمالید. این ماده مانع از هدر رفتن چربی طبیعی پوست می شود .
 6. تکرار مداوم این کار به مدت دو یا سه بار در هفته می تواند جوش ها صورت شما را درمان کند.
درمان جوش صورت با گلاب
درمان جوش صورت با گلاب

ماسک زردچوبه برای جوش

مواد لازم:

 • یک قاشق چای خوری پودر زردچوبه طبیعی
 • یک قاشق چای خوری عسل خام
 • یک قاشق چایخوری روغن نارگیل
 • یک قاشق غذا خوری ماست
 • کاسه

زمان لازم: 15 دقیقه

مناسب برای جوش های:

 • جوش های سرسیاه
 • سر سفید
 • پاسچول
 • پاپول
 • کیست
 • نادول

دلیل اثر گذاری:

زردچوبه را می توان به عنوان یکی از مهمترین ترکیبات موجود در طب سنتی دانست. این ماده خاصیت آنتی اکسیدان بالایی دارد که با رادیکال های آزاد موجود در پوست مقابله می کند. از طرفی دیگر این ماده می تواند خاصیت آنتی باکتریال بسیار قوی داشته باشد که آن را برای درمان جوش صورت مناسب می کند.

افزون بر این موارد عسل نیز خاصیت آنتی باکتریال مشابهی داشته و ماست هم می تواند چربی های اضافی را حذف نماید. نارگیل هم می تواند به تنفس بهتر پوستی کمک نماید. مجموع این موارد سبب شده تا ماسک زردچوبه برای جوش بسیار موثر باشد.

 

نحوه استفاده:

 1. تمام ترکیبات را درون یک کاسه بریزید و به خوبی هم بزنید. ماده نهایی باید یک خمیر بدون توده باشد .
 2. بعد تهیه این ماده صورت خود را با آب و صابون شسته و سپس با حوله خشک نمایید. در نظر داشته باشید که می توانید از پاک کننده های معمولی هم استفاده نمایید.
 3. با انگشتان دستتان محلول را به آرامی روی پوست صورت بمالید و بگذارید 15 دقیقه بماند.
 4. بعد از این مدت زمان آن را با آب ولرم بشویید.
 5. تکرار هفتگی این کار باعث می شود تا از شر جوش های پوستی تان خلاص شوید.

 

ماسک زردچوبه برای جوش
ماسک زردچوبه برای جوش

ماسک خاک رس برای جوش

مواد لازم:

 • دو قاشق خاک رس
 • نصف فنجان آب

زمان لازم: 20 دقیقه

مناسب برای جوش های:

 • جوش های سرسیاه
 • سر سفید

 

دلیل اثر گذاری:

خاک رس سرشار از ترکیبات منحصر به فردی همچون منیزیم ، کلسیم و… است. از طرفی این ماده یک اسکلراب طبیعی است که می تواند به پاکسازی سطح پوست کمک نماید. همین موضوع سبب شده تا بسیاری از ماسک خاک رس برای جوش صورت استفاده نمایند چرا که بدون شک نتایج مناسبی را خلق می کند.

نحوه استفاده:

 1. ابتدا خاک رس و آب را به خوبی با همدیگر مخلوط کنید.
 2. ترکیب نهایی یک حالت خمیری دارد را بر روی پوست صورت خود بمالید.
 3. بعد از 20 دقیقه آن را بشویید.
 4. تکرار روزانه این کار می تواند به پاکسازی صورت شما و جلوگیری از جوش های آن کمک کند.
ماسک خاک رس برای جوش
ماسک خاک رس برای جوش

ماسک آلوورا برای جوش و لک

مواد لازم:

 • یک قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا
 • یک قاشق چایخوری آبلیمو طبیعی

 

زمان لازم: 15 دقیقه

مناسب برای جوش های:

 • جوش های سرسیاه
 • سر سفید
 • پاسچول
 • پاپول

دلیل اثر گذاری:

آلوئه را می توان به عنوان یکی از بهترین ترکیبات طبیعی موجود در طبیعت برای پوست صورت دانست. این ماده به تنهایی 75 نوع ماده طبیعی و مفید را برای پوست دارد که از جمله آنها می توان به انواع ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها اشاره نمود که می توانند موجب بهبود پوست صورت شوند. افزون بر این موارد آبلیمو هم می تواند چربی پوست را کنترل کرده و باعث حذف چربی های اضافه شود. همین باعث می شود تا ماسک آلوورا برای جوش و لک اثر گذاری بیشتری داشته باشد .

نحوه استفاده:

 1. مواد یاد شده با همدیگر ترکیب کرده و به خوبی مخلوط نمایید.
 2. ترکیب به دست آمده را بر روی پوست صورت بمالید و اجازه دهید تا 15 دقیقه بماند.
 3. بعد از این مدت زمان بهتر است پوست صورت خود را با آب ولرم بشویید.
 4. در طول هفته دو یا سه بار این ماسک را استفاده کنید تا شاهد نتایج معجزه آسای آن باشید.
ماسک آلوورا برای جوش و لک
ماسک آلوورا برای جوش و لک

صابون بچه برای جوش صورت

مواد لازم:

 • یک عدد صابون بچه

زمان لازم: 5 دقیقه

مناسب برای جوش های:

 • جوش های سرسیاه
 • سر سفید

دلیل اثر گذاری:

صابون بچه یکی از رایج ترین ترکیباتی است که برای درمان جوش صورت به کار می رود. این صابون ها به دلیل نداشتن مواد شیمیایی مضر و البته کم بودن میزان چربی ، می توانند بهترین گزینه برای پوست های خشک و مستعد آکنه باشند. در واقع این دسته از ترکیبات می توانند لطافت بیشتری به پوست بخشیده و موجب پاکسازی بهتر آن شوند.

 

نحوه استفاده:

بکارگیری صابون بچه برای درمان جوش صورت بسیار ساده است. تنها کافی است تا هر شب قبل از خواب صورت خود را با این ماده شستشو دهید. بعد از پنج دقیقه هم کف آن را از روی صورت خود پاک کنید. تکرار مداوم این کار موجب کاهش جوش های صورت شده و از بروز جوش های تازه جلوگیری می کند.

صابون بچه برای جوش صورت
صابون بچه برای جوش صورت

روغن زیتون برای جوش صورت

مواد لازم:

 • مقداری روغن زیتون

زمان لازم: 15 دقیقه

مناسب برای جوش های:

 • جوش های سرسیاه
 • سر سفید

دلیل اثر گذاری:

روغن زیتون را می توان به عنوان یکی از ایده آل ترین و البته کارآمدترین ترکیباتی دانست که برای بهبود مشکلات پوستی استفاده می شود. این ماده دارای حجم زیاد از ویتامین E می باشد که برای پوست صورت مفید است. از طرفی دیگر این ماده می تواند با تکیه بر ترکیبات منحصر به فرد خود التهابات پوستی را بهبود بخشد.

به همین جهت است که گزینه ای مناسب برای جوش های التهابی صورت می باشد. افزون بر این موارد روغن زیتون می تواند آلودگی ها و چربی اضافه سطح پوست را به خود جذب نمایند. این کار باعث رها سازی منافذ پوستی شده و جوش های صورت را کاهش می دهد.

 

نحوه استفاده:

 1. ابتدا صورت خود را به طور کامل تمیز کرده و آن را خشک نمایید.
 2. سپس کمی صورت خود را نم دار نمایید.
 3. چند قطره روغن زیتون را بر روی پوست خود بمالید و با انگشتان به مدت 5 دقیقه ماساژ دهید.
 4. بگذارید روغن 10 دقیقه روی صورت شما بماند.
 5. سپس آن را شستشو دهید.
 6. تکرار مداوم این کار قبل از خواب می تواند برای درمان جوش صورت شما بسیار مفید باشد.
روغن زیتون برای جوش صورت
روغن زیتون برای جوش صورت

خمیر دندان برای جوش صورت

مواد لازم:

 • یک عدد خمیر دندان آنتی باکتریال

زمان لازم: 10 دقیقه

مناسب برای جوش های:

 • جوش های سرسیاه
 • سر سفید

دلیل اثر گذاری:

خمیر دندان ها عموما دارای ماده به نام تری کلوسان هستند. این ماده می تواند کاتی باکتریوم های ایجاد کننده جوش را از بین ببرد. از طرفی دیگر برخی ترکیبات موجود در این ماده می تواند به کوچک کردن جوش های سرسیاه و سرسفید کمک کند. به همین جهت است که بسیاری از این ماده برای رفع جوش های خود استفاده می کنند.

 

نکته مهم : این روزها بسیاری از برند ها از تری کلوسان در ساخت خمیر دندان استفاده نمی کنند چرا که تاثیر منفی بر روی تیروئید دارد. از طرف دیگر استفاده بیش از اندازه از خمیر دندان ها نیز می تواند باعث خشکی بیش از اندازه پوست شود که در نهایت نتیجه ای معکوس دارد. لذا حدالامکان از روش های درمانی دیگر استفاده کنید.

 

نحوه استفاده:

 1. ابتدا صورت خود را با آب و صابون بشویید.
 2. سپس مقداری از خمیر دندان را به جوش های سرسیاه و سرسفید صورت خود بمالید.
 3. بگذارید این ماده 15 دقیقه بماند.
 4. بعد از این مدت زمان آن را به صورت کامل بشویید.
 5. این کار را هفته ای نهایتا سه بار تکرار نمایید.
خمیر دندان برای جوش صورت
خمیر دندان برای جوش صورت

ماسک سیب زمینی برای جوش صورت

مواد لازم:

 • 2 عدد سیب زمینی کوچک
 • یک قاشق غذا خوری روغن زیتون
 • چهار قاشق غذاخوری شیر
 • یک قاشق چای خوری آب لیمو

 

زمان لازم: 15 دقیقه

مناسب برای جوش های:

 • جوش های سرسیاه
 • سر سفید
 • پاپول

دلیل اثر گذاری:

سیب زمینی را می توان به عنوان یکی از میفد ترین و البته ایده آل ترین ترکیبات طبیعی برای درمان جوش ها صورت دانست. این ماده سرشار از ترکیبات معدنی و ویتامین های لازم است که می تواند به بازسازی و ترمیم جوش های صورت کمک کند. یکی از این ترکیبات ، ویتامین A می باشد که می تواند به از بین بردن عوامل ایجاد کننده جوش کمک کند. از طرفی دیگر این ماده دارای حجم مناسبی از ویتامین C است که به رفع آثار ناشی از جوش کمک می کند.

روغن زیتون و آبلیمو هم هر دو برای رفع جوش های صورت مفید هستند. شیر هم می تواند باعث تامین مواد لازم برای پوست صورت شوند. به همین جهت است که مجموع آن ها در کنار همدیگر می توانند اثرات بسیار مفیدی داشته باشند.

 

نحوه استفاده:

 1. ابتدا سیب زمینی ها را آب پز نمایید. سپس پوست آن ها را جدا کرده و درون یک کاسه با گوشت کوب له کنید. سپس روغن زیتون ، و آب لیمو و در مرحله آخر هم شیر را اضافه نمایید .
 2. تمام این ترکیبات را به خوبی هم بزنید تا یک ماده خمیری به دست بیاید.
 3. خمیر مورد نظر را بر روی پوست صورت بمالید. اجازه دهید تا 15 دقیقه بماند.
 4. بعد از این مدت زمان آن را به خوبی شسشتو دهید.
 5. تکرار این کار به مدت سه بار در هفته می تواند تاثیرات بسیار مفیدی بر روی پوست صورت شما بگذارد.
ماسک سیب زمینی برای جوش صورت
ماسک سیب زمینی برای جوش صورت

روغن کرچک برای جوش صورت

مواد لازم:

 • مقداری روغن کرچک
 • یک کاسه آب جوش

 

زمان لازم: یک شب تا صبح

مناسب برای جوش های:

 • جوش های سرسیاه
 • سر سفید
 • پاسچول
 • پاپول
 • کیست
 • نادول

دلیل اثر گذاری:

روغن کرچک را می توان به عنوان یکی از بهترین و البته ایده آل ترین ترکیباتی دانست که می توان برای رفع جوش ها صورت استفاده نمود. این ماده دارای خاصیت آنتی باکتریال و ضد التهابی است که می تواند به رفع مشکلات پوستی کمک کند. از طرفی دیگر این ماده دارای ریسنولیک اسید است که مانع از رشد کاتی باکتریوم ها می شود.

 

نحوه استفاده:

 1. ابتدا صورت خود را به طور کامل تمیز نمایید.
 2. بعد از آن صورت خود را بر روی یک کاسه آب در حال جوش بگذارید و اطراف آن را به خوبی بپوشانید. به عبارت ساده تر صورت خود را بخار دهید.
 3. بعد از بخار دادن صورت ، به آرامی روغن گرچک را بر روی پوست صورت خود بمالید. اجازه دهید تا یک شب تا صبح بماند.
 4. صبح صورت خود را با آب نمک بشویید.
 5. تکرار این کار به مدت دو یا سه بار در هفته می تواند به بهبود جوش های صورت شما کمک کند.
روغن کرچک برای جوش صورت
روغن کرچک برای جوش صورت

خیار برای جوش صورت

مواد لازم:

 • یک عدد تخم مرغ
 • یک عدد خیار

 

زمان لازم: 20 دقیقه

مناسب برای جوش های:

 • جوش های سرسیاه
 • سر سفید

دلیل اثر گذاری:

خیار را می توان جزو ترکیباتی دانست که سرشار از مواد مفید و مغذی است. از جمله این مواد می توان به ویتامین سی ،اسید اسکوربیک ، اسید کافئیک و.. اشاره نمود. مجموع این مواد در کنار همدیگر می توانند به بهبود جوش های صورت کمک نمایند. از طرفی دیگر تخم مرغ هم خواص تقویتی بسیار زیادی دارد که در نوع خود برای پوست صورت بسیار مفید می باشد.

نحوه استفاده:

 1. ابتدا خیار را به طور کامل رنده نمایید.
 2. سفید تخم مرغ را جدا کرده و با خیار رنده شده مخلوط نمایید.
 3. ترکیب به دست آمده را به خوبی هم بزنید تا یک حالت خمیری شکل به دست آید.
 4. خمیر مذکور را بر روی پوست صورت بمالید.
 5. بگذارید این ماسک 20 دقیقه روی صورت بماند. بعد از این کار، صورت خود را به خوبی شستشو دهید.
 6. تکرار این کار به مدت دو یا سه بار در هفته می تواند به بهبود جوش های صورت شما کمک کند .
خیار برای جوش صورت
خیار برای جوش صورت

سیر برای جوش صورت

مواد لازم:

 • یک حبه سیر
 • دو قاشق غذا خوری روغن نارگیل

زمان لازم: 20  دقیقه

مناسب برای جوش های:

 • جوش های سرسیاه
 • سر سفید
 • پوسچول
 • پاپول
 • کیست
 • نادول

دلیل اثر گذاری:

سیر حاوی ماده ای بسیار منحصر به فرد به نام آلیسین می باشد. این ماده یک آنتی باکتریال بسیار قوی است. طبق تحقیقاتی که صورت گرفته است ، آلیسین می تواند مانع از رشد باکتری های مولد جوش شود. همین مورد هم باعث شده تا بسیاری از متخصصان این ماده را به عنوان گزینه ای مناسب برای درمان جوش صورت بدانند.

البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که سیر به تنهایی قدرت بالایی دارد و به همین جهت بهتر است آن را با ماده دیگری همچون روغن نارگیل ترکیب کنید. این موضوع نه تنها اثر گذاری را افزایش می دهد، بلکه تاثیرات ناخواسته را نیز کاهش می دهد.

جهت دریافت مشاوره رایگان کلیک نمائید جهت دریافت مشاوره رایگان کلیک نمائید

نحوه استفاده:

 1. ابتدا صورت خود را به طور کامل تمیز نمایید .
 2. یک حبه سیر را از وسط برش داده و آن را به روغن نارگیل آغشته نمایید. شما می توانید سیر را هم رنده کرده و با روغن نارگیل مخلوط کنید.
 3. ترکیب نهایی را بر روی پوست صورت خود بمالید و بگذارید 20 دقیقه بماند. بعد از این مدت زمان صورت خود را با آب ولرم بشویید.
 4. تکرار این کار به مدت دو یا سه بار در هفته می تواند در درمان جوش های صورت موثر باشد.
سیر برای جوش صورت
سیر برای جوش صورت

روغن جوانه گندم برای جوش صورت

مواد لازم:

 • دو قاشق چای خوری روغن جوانه گندم
 • دو قاشق چای خوری عسل

 

زمان لازم: 10 دقیقه

مناسب برای جوش های:

 • جوش های سرسیاه
 • سر سفید

دلیل اثر گذاری:

جوانه گندم دارای 23 ماده مغذی و اثر گذار می باشد. این مواد می توانند آلودگی های پوستی را برطرف کرده ترشح چربی را متعادل سازند. از طرفی دیگر عسل هم می تواند با خاصیت آنتی باکتریال خود باعث رفع مولد های جوش می شود. ترکیب کلی این دو مورد باعث می شود تا این ماسک برای درمان جوش صورت موثر باشد.

نحوه استفاده:

 1. این دو ماده را به نسبت مساوی با همدیگر ترکیب کنید.
 2. بعد از مخلوط کردن آنها ، ترکیب نهایی را بر روی پوست صورت خود بمالید .
 3. به مدت دو دقیقه این ترکیب را روی پوست صورت خود ماساژ دهید.
 4. بگذارید این ترکیب 10 دقیقه روی صورت شما بماند و بعد از این مدت زمان آن را بشویید.
 5. تکرار این عمل به مدت دو یا سه بار در هفته می تواند در درمان جوش های صورت بسیار موثر باشد.

روغن جوانه گندم برای جوش صورتماسک آرد برنج برای جوش صورت

مواد لازم:

 • یک قاشق آب گوجه فرنگی رنده شده
 • یک قاشق آرد برنج

 

زمان لازم: 15 دقیقه

مناسب برای جوش های:

 • جوش های سرسیاه
 • سر سفید

دلیل اثر گذاری:

آرد برنج خاصیت چربی زدایی بسیار قوی دارد. به گونه ای که می تواند در ساده ترین وجه ممکن باعث رفع چربی های سطح پوست شود . همین مورد باعث می شود تا جوش های ناشی از آن کاهش یابد . از طرفی دیگر گوجه فرنگی هم می تواند خواص مشابهی داشته باشد. به همین جهت ترکیب آن ها می تواند باعث درمان جوش صورت شود .

 

نحوه استفاده:

 1. دو ماده مذکور را با نسبت مساوی با هم ترکیب نمایید .
 2. ترکیب به دست آمده را هم بزنید تا یک حالت خمیری ایجاد شود .
 3. خمیر به دست آمده را بر روی پوست صورت خود اعمال کنید و تا دو دقیقه ماساژ دهید .
 4. بعد از این کار اجازه دهید تا یک ربع بماند . سپس با آب خنک بشویید.
 5. تکرار مداوم این کار باعث می شود تا جوش های سرسیاه و سرسفید صورت شما کاهش یابد .
ماسک آرد برنج برای جوش صورت
ماسک آرد برنج برای جوش صورت

روغن آرگان برای جوش صورت

مواد لازم:

 • روغن آرگان خالص

 

زمان لازم: 15 دقیقه

مناسب برای جوش های:

 • سر سفید
 • پاسچول
 • کیست
 • نادول

دلیل اثر گذاری:

روغن آرگان دارای میزان زیادی از انواع آنتی اکسیدان می باشد . این ماده منحصر به فرد می تواند التهاب های پوستی را کاهش دهد و به همین جهت در درمان جوش های صورت هم موثر خواهد بود. به همین است که بسیاری از روغن آرگان برای جوش صورت استفاده می کنند.

نحوه استفاده:

 1. ابتدا صورت خود را به طور کامل با آب و صابون بشویید .
 2. سپس آن را با روغن آرگان ماساژ بدهید و بگذارید 15 دقیقه بماند .
 3. بعد از این کار صورت خود را با آب بشویید.
 4. تکرار هفتگی این کار می تواند به درمان جوش صورت کمک کند .
روغن آرگان برای جوش صورت
روغن آرگان برای جوش صورت

سوالات متداول پیرامون جوش صورت

بدون شک شما هم تا به این لحظه سوالات زیادی پیرامون جوش صورت و روش های درمان آن برایتان ایجاد شده است. در حقیقت بسیاری از افراد ، اطلاعات دقیقی در این رابطه ندارند. از طرفی دیگر آن ها اطلاعات مختلفی را از اطرافیان خود شنیده اند که تا حدی آن ها را سردرگم کرده است. ما در ادامه این مقاله قصد داریم تا مروی بر روی این موضوع داشته باشیم و سوالات رایج در مورد آن را پاسخ دهیم.

 

آیا جوش صورت درمان قطعی دارد؟

در رابطه با این سوال بایستی عنوان کنیم که جوش صورت کاملاً درمان پذیر است و می توان به سادگی آن را درمان نمود. اما ایجاد دوباره این جوش ها فاکتوری است کمه تماماً به شما و سبک زندگی تان بستگی دارد. داشتن استرس، آلودگی پوستی، رژیم غذایی نامناسب، مشکلات هورمونی و… از جمله رایج ترین عواملی است که می تواند باعث بروز جوش های صورت شود. لذا بعد از درمان بایستی این موارد را رعایت کنید تا جوش های شما به صورت قطعی درمان شوند.

جهت دریافت مشاوره رایگان کلیک نمائید جهت دریافت مشاوره رایگان کلیک نمائید

برای رفع جوش صورت چه کنیم؟

نخستین قدم برای درمان جوش های صورت ، عدم دست یازیدن و تخلیه آن ها می باشد. در قدم دوم می توانید با استفاده از روش های یاد شده و یا محصولات آرایشی معتبر ، نسبت به درمان جوش صورت خود اقدام نمایید. شما می توانید به یک پزشک متخصص هم مراجعه کرده و از روش های درمانی آن هم استفاده نمایید. در قدم سوم باید از عوامل ایجاد کننده جوش صورت دوری کنید تا به طور کامل از شر آنها خلاص شوید.

 

علت جوش بعد از اصلاح چیست؟

علت جوش بعد از اصلاح در واقع آسیبی است که در اثر خارج شدن ساقه مو به مجرای خروجی و یا فولیکول آن وارد می شود. در حقیقت زمانی که شما اپیلاسیون می کنید و یا قصد دارید تا مو های خود را بتراشید ، ساقه مو آسیب می بیند. این آسیب التهابی را ایجاد می کند که در نهایت منجر به انسداد مجرای خروجی فولیکول مو می شود . این موضوع در نهایت به جوش صورت ختم می شود.

 

چگونه می توانیم از جوش بعد از اصلاح جلوگیری کنیم؟

ما به جای شما این سوال را از کارشناس مربوطه پرسیده ایم. پاسخ ایشان را در فایل زیر می شنوید.

محلول کلیندامایسین برای جای جوش تاثیری دارد؟

کلیندامایسین در واقع یک نوع آنتی بیوتیک است که برای درمان جوش های صورت کاربرد دارد. این ماده به صورت محلول ، ژل و… در دسترس است و افراد می توانند آن را برای درمان جوش های صورت خود استفاده نمایند. البته باید بدانید که این دارو بایستی حتما با نظر پزشک مصرف شده و از استعمال خودسرانه آن پرهیز نمایید.

 

پماد ویتامین آ برای جوش صورت کاربرد دارد؟

پماد ویتامین آ را می توان به عنوان یکی از بهترین و البته منحصر به فرد ترین محلول هایی دانست که برای جوش صورت کاربرد دارد. این ماده می تواند در کاهش التهابات پوستی نقش موثری داشته باشد و به همین جهت برای درمان جوش های صورت توصیه می شود. البته باید این موضوع را عنوان کنیم که نباید بدون مجوز پزشک از آن استفاده نمود چرا که عوارض زیادی دارد.

 

قرص آ اس آ برای جوش صورت موثر است؟

ما به جای شما این سوال را از کارشناس مربوطه پرسیده ایم. پاسخ ایشان را در فایل زیر می شنوید.

تخمک گذازی و جوش صورت چه ارتباطی با هم دارند؟

فرایند تخمک گذاری در خانم ها که در دوره قاعدگی آنها رخ می دهد ، باعث می شود تا تغییرات هورمونی چشمگیری در بدن آنها ایجاد شود . این تغییرات هورمونی باعث بیش فعالی غدد چربی پوست می شود.

این موضوع همان عاملی است که می تواند باعث بروز جوش شود. با این وجود نمی توان جوش پوستی و تخم گذاری را به طور کامل به همدیگر مربوط دانست . لذا باید در چنین شرایطی حتما به پزشک متخصص مراجعه نمود.

مطالعه ی مقاله ( درمان جوش پشت کمر کبد چرب + روش های درمانی ) می تواند برای شما سودمند باشد

خشک کردن جوش صورت چیست؟

خشک کردن جوش صورت در حقیقت یک اصطلاح عامیانه است که به روش های درمانی جوش صورت اطلاق می شود. این اصطلاح بیشتر برای آن دسته از روش هایی استفاده می شود که در آن ها میزان چربی های پوست کم شده و از این طریق به درمان جوش صورت کمک می شود.

سوراخ شدن صورت بر اثر جوش چه زمان رخ می دهد؟

سوراخ شدن صورت بر اثر جوش یکی از ناگوارترين عارضه هایی است که از جوش صورت بر جای می ماند. این موضوع به حدی ناگوار است که می تواند به سادگی هرچه تمام تر زیبایی صورت شما را تحت تاثیر قرار دهد. دلیل اصلی بروز چنین حوادثی ، ترکاندن جوش های عمقی و یا سر سفید صورت میباشد.

این موضوع باعث وارد آمدن آسیب های مختلف به پوست می شود . از طرفی دیگر برخی از جوش های صورت بسیار عمیق هستند. همین باعث می شود تا آثار ناگواری را بر روی پوست صورت باقی بگذارند.

 

آیا درمان سوراخ شدن جای جوش صورت ممکن است؟

سوراخ شدن جای جوش ها می تواند عمق زیادی به خود بگیرد. به گونه ای که از فواصل بسیار دور قابل مشاهده است. به همین جهت تمام افراد به فکر راهکار های برای درمان آن هستند. درمان این مشکلات عموما به وسیله اقدامات سرپایی همچون لیزر و یا میکرودرم انجام می شود. غالبا مواد و محصولات شیمیایی نمی توانند گزینه مناسبی برای درمان این مشکل باشند.

 

جمع بندی

جوش صورت را می توان به عنوان یکی از رایج ترین مشکلاتی دانست که می تواند گریبانگیر تمام افراد شود. این عارضه انواع مختلفی دارد که از جمله آنها می توان به جوش پاپول ، ندولار، پاسچول و.. اشاره نمود. هریک از این جوش ها شکل متفاوتی دارند. اما دلیل اصلی بروز هر یک از آنها یک چیز است و آن هم مسدود شدن مجرا های پوستی در اثر سلول های مرده ، چربی ، ترکیبات خارجی و… که در نهایت به شکل جوش بروز می کند.

چنین پدیده ای دلایل متفاوتی دارد که ما در این مقاله سعی کردیم تا تمام این دلایل را برای شما عزیزان شرح دهیم. افزون بر این موارد ما چندین و چند روش خانگی ایده آل را هم ذکر کرده ایم که می تواند به درمان جوش های صورت شما کمک کند. مازاد بر این به تمام سوالات رایج شما پیرامون این مشکل هم پاسخ داده ایم. با این وجود اگر نتوانستید پاسخ خود را دریافت کنید، می توانید آن را در بخش نظرات درج کنید تا کارشناس متخصص پوست و مو ما در کمتر از 24 ساعت به شما پاسخ دهند.