اسکار پوستی چیست و چگونه درمان می شود؟
اسکار پوستی چیست و چگونه درمان می شود؟

نگاهی اجمالی به اسکار پوستی و درمان آن

اگر می خواهید از شر یک زخم قدیمی خلاص شوید، باید درک کنید که اسکار پوستی چیست و از چه نوعی می خواهید خلاص شوید. یک زخم به عنوان بخشی از روند بهبودی طبیعی به دنبال جراحت ایجاد می شود. وقتی درم ( لایه دوم پوست ) آسیب می بیند. بدن شما فیبرهای کلاژن را برای ترمیم آسیب تشکیل می دهد و در نتیجه جای زخم ایجاد می شود. در بیشتر موارد، هرچه زخم سریعتر بهبود یابد، کلاژن کمتری رسوب می کند و جای زخم کمتر قابل توجه است. به طور معمول، شدت جای زخم بر اساس شدت آسیب است. اسکار پوستی در قسمت های مختلف بدن به شکل متفاوتی ایجاد می شوند. همچنین زخمها بر اساس سن فرد آسیب دیده متفاوت ایجاد می شوند. ما در این به درمان اسکار و مراقبت از پوست خواهیم پرداخت.

انواع اسکار پوستی چیست؟

اسکار پوستی انواع مختلفی دارند که هر کدام دارای خصوصیات مشخصی هستند.

اسکارهای آتروفیک

اسکارهای آتروفیک با از دست دادن بافت مشخص می شوند. در برابر لایه فوقانی پوست فرورفته، دندانه دار یا صاف به نظر می رسند. غالباً اسکارهای آتروفیک نسبت به قسمت دیگر پوست شما رنگدانه های پوستی تیره تری دارند. از جمله اسکار پوستی آتروفیک می توان به اسکارهای آکنه و اسکار آبله مرغان اشاره کرد.

جای زخم هیپرتروفیک

جای زخم هیپرتروفی کبافت اضافی است که با بهبودی روی پوست ایجاد می شود. برخلاف اسکار کلوئید، در خارج از ناحیه آسیب دیده رشد نمی کند. جای زخم هیپرتروفیک معمولاً نسبت به سایر پوست های منطقه تیره است.

کرم رفع ترک و استرچ مارک کره کاکائو پالمرز اصل
درمان ترک های پوستی ناشی از نوسانات وزن و مشکلات دوران بارداری – حاوی ‍: ویتامین E – کلاژن – الاستین – روغن آرگان و کره شیا – کمک به رفع خشکی پوست و مرطوب نگه داشتن آن و … مشاهده و خرید کرم رفع ترک و استرچ مارک کره کاکائو پالمرز اصل

اسکار پوستی کلوئیدی نتیجه بهبودی تهاجمی و تولید بیش از حد بافت است. ویژگی آنها یک ظاهر برجسته، ضخیم و پف کرده است. آنها معمولاً تیره تر از پوست اطراف آن هستند. بر خلاف اسکار هیپرتروفیک، اسکارهای کلوئیدی می توانند فراتر از ناحیه آسیب دیده رشد کنند.

جای انقباض زخم

جای انقباض زخم در اثر از بین رفتن یا آسیب دیدن سطح وسیعی از پوست، به طور معمول در اثر سوختگی ایجاد می شود. مشخصه آنها پوست سفت و براق است.

انواع اسکار پوستی چیست؟
انواع اسکار پوستی چیست؟

کاهش ظاهر اسکار پوستی

پس از اتمام روند بهبود و ظاهر شدن جای زخم اسکار پوستی، موارد مختلفی وجود دارد که می تواند به کاهش ظاهر زخم در پوست کمک کند. استفاده از ضدآفتاب کافی برای کاهش بیش از حد رنگدانه و کاهش زمان کمرنگ شدن اسکار. این امر همچنین ممکن است به جلوگیری از ملانوژنز در اسکار به دلیل قرار گرفتن در معرض نور ماورا بنفش کمک کند.

کاهش ظاهر اسکار پوستی
کاهش ظاهر اسکار پوستی

درمان های اسکار پوستی

هنگامی که اسکار پوستی ایجاد شد، لازم نیست خودتان را درگیر این موضوع کنید. جراحان پلاستیک و ترمیمی می توانند کارهای زیادی برای به حداقل رساندن جای زخم و مراقبت از پوست انجام دهند و به شما کمک کنند تا از نظر ظاهری احساس بهتری داشته باشید. برخی از این روش های درمانی همچنین می توانند خارش و درد ناشی از زخم های شدید را برطرف کنند. در اینجا برخی از روش های درمانی موجود وجود دارد. برای دستیابی به نتایجی که خود و پزشک می خواهید، ممکن است به درمان های متعدد یا مکرر نیاز داشته باشید. اگرچه جای زخم ها به طور کامل برطرف نمی شود، اما می توان تا حدودی ظاهر آنها را بهبود بخشید. روش های بهبود ظاهر اسکار پوستی عبارتند از:

درمان های موضعی

مانند ویتامین E، کره کاکائو و چندین محصول تجاری برای مراقبت از پوست مانند وازلین و آکوافور که بدون نسخه به فروش می رسند ممکن است تا حدودی در بهبود زخم ها موثر باشد.

عمل جراحی

اگرچه جای زخم را در اسکار پوستی برطرف نمی کند، اما می توان از طریق جراحی شکل زخم را تغییر داده که کمتر در معرض دید باشد. جراحی در مواردی مانند زخم هیپرتروفیک یا کلوئید (جای زخم برجسته) توصیه نمی شود. زیرا خطر ایجاد زخم مکرر و همچنین ایجاد زخم شدیدتر در نتیجه درمان وجود دارد.

تزریق استروئید

یک دوره تزریق استروئید در یک اسکار ممکن است به پهن شدن آن کمک کند. تزریق ممکن است به نرم شدن ظاهر زخم های کلوئیدی یا هیپرتروفیک کمک کند. برای کاهش اندازه جای زخم و کاهش خارش و درد می توان 5- fluorouracil ( 5-FU) یا بلئومایسین را به جای زخم تزریق کرد.

پرتودرمانی رادیوتراپی سطحی با دوز کم

این راهکار برای جلوگیری از عود زخم های شدید کلوئیدی و هیپرتروفیک استفاده می شود. این درمان فقط در موارد شدید به دلیل عوارض جانبی احتمالی طولانی مدت مورد استفاده قرار می گیرد.

درم ابریژن

این روش درمانی شامل برداشتن سطح پوست با تجهیزات خاص است. درم ابریژن برای ترکیب در بی نظمی های یک اسکار پوستی مانند زخم های برجسته مفید است.

میکرودرم ابریژن

یک فرم بسیار کمتر تهاجمی از درم ابریژن است اما برای اسکارهای بسیار سطحی حداقل مفید است.

شما را به مشاهده ی مقاله ( رفع تیرگی و لکه های پوستی نواحی خاص بدن ) دعوت می کنیم

سطح لیزر

این روش، مشابه درم ابریژن، لایه های سطحی پوست را با استفاده از انواع مختلف لیزر از بین می برد. انواع جدید لیزرها ممکن است با از بین بردن کلاژن موجود در درم بدون از بین بردن لایه های بالایی پوست، نتایج ظریف تری به دست آورند. این پیشرفت منجر به خرابی اندکی می شود، در مقایسه با لیزر با روکش مجدد و پوست، که نیاز به بهبودی طولانی تر دارد.

تزریق پرکننده

از این روش های درمانی می توان برای بالا بردن جای زخم فرو رفته در سطح پوست استفاده کرد. با این حال، اثرات این تزریق ها فقط موقتی است و ممکن است لازم باشد مراحل به طور منظم تکرار شوند. انواع جدیدی از مواد پرکننده تزریقی اکنون در بازار موجود است و شاید برای برخی از افراد گزینه ای مناسب برای مراقبت از پوست باشد.

میکرونیدلینگ

بسیاری از سوراخ های ایجاد شده برای ایجاد تحریک در تولید کلاژن و حتی معرفی محرکهای کلاژن یا سایر محصولات برای ایجاد زخم در سطح پوست ایجاد می شود.

درمان های اسکار پوستی
درمان های اسکار پوستی

پیشگیری از ایجاد اسکار پوستی و مراقبت از پوست

ساده ترین راه برای جلوگیری از ایجاد جای زخم، محدود کردن آسیب به پوست است. برخی از افراد ممکن است مایل باشند مشارکت در فعالیت هایی را که خطر آسیب دیدگی بالایی دارند، شرکت کنند. برای اقدامات جراحی، باید برنامه ریزی کافی برای اندازه و نوع برش و همچنین نحوه بستن ناحیه در حالی که تنش پوست را به حداقل می رساند، انجام شود. همچنین برای به حداقل رساندن ضربه پوستی باید از تکنیک های دستمال بافت نرم استفاده شود.

پیشگیری از ایجاد اسکار پوستی و مراقبت از پوست
پیشگیری از ایجاد اسکار پوستی و مراقبت از پوست

درمان های طبیعی برای مراقبت از پوست در مقابل اسکار پوستی

اگر می خواهید جای اسکار پوستی کمتر به چشم بیاید، ممکن است بخواهید یک درمان طبیعی را امتحان کنید. افراد زیادی وجود دارند که معتقدند درمان های طبیعی می توانند راهکار خوبی برای درمان اسکار پوستی باشند. مانند هر داروی خانگی و استفاده از آن به عنوان راهی برای مراقبت از پوست، قبل از شروع با پزشک خود صحبت کنید. پزشک شما می تواند بینش و توصیه هایی را در مورد اینکه کدام روش درمانی را باید امتحان کنید یا نه، ارائه دهد.

درمان های طبیعی برای مراقبت از پوست در مقابل اسکار پوستی
درمان های طبیعی برای مراقبت از پوست در مقابل اسکار پوستی

درمان اسکار پوستی با روغن نارگیل

روغن نارگیل با بهبودی یک لایه ضخیم و مرطوب کننده روی پوست ایجاد می کند. چنین مرطوب کننده ای ممکن است به درمان زودرس اسکار پوستی کمک کند، به ویژه هنگامی که پوست آسیب دیده خشک است. به گزارش بهداشت، یکی دیگر از مزایای احتمالی مراقبت از پوست با استفاده از روغن نارگیل بر روی زخم ها این است که ممکن است باعث تولید کلاژن شود، که می تواند رشد بافت جدید را تشویق کند. روغن نارگیل می تواند حتی به رنگ پوست نیز کمک کند و از قرمزی یا تغییر رنگ ناشی از زخم کاسته شود.

 1. چند قاشق غذاخوری روغن نارگیل را گرم کنید، فقط کافی است که مایع شود.
 2. روغن را حدود 10 دقیقه در محل اسکار پوستی ماساژ دهید.
 3. اجازه دهید پوست حداقل یک ساعت روغن را جذب کند.
 4. هر روز دو تا چهار بار تکرار کنید، تا از از جای اسکار پوستی رهایی یابید.
ژل کرم تخصصی درمان جای جوش و اسکار و آکنه تی سی ام لانبنا
حاوی : جنسینگ ، چای سفید و سنتیلا آسیستیکا – از بین بردن لک و جای جوش و اسکار مقاوم – از بین بردن ماه گرفتگی ، جای بخیه و سوختگی و … مشاهده و خرید ژل کرم تخصصی درمان جای جوش و اسکار و آکنه تی سی ام لانبنا

گل محمدی و کندر

روغن گل محمدی می تواند به کاهش ظاهر زخم ناشی از اسکار پوستی کمک کند. یک مطالعه از منبع معتبر نشان داد که اسید لینولئیک می تواند به کاهش رنگدانه ها در برخی از زخم ها کمک کند. اگر جای زخم های تخت و تیره رنگی دارید که از جوش های قدیمی آکنه باقی مانده است، گل محمدی می تواند به شما کمک کند.

 1. قسمتهای مساوی اسانس گلاب و روغن ضروری کندر را مخلوط کنید.
 2. مخلوط گلاب و کندر را روی جای زخم ماساژ دهید.
 3. مدت 45 دقیقه صبر کنید و بعد به آرامی با آب گرم بشویید.
 4. برای مراقبت از پوست خود این روش را سه بار در روز دنبال کنید.

روغن اسطوخودوس و زیتون برای درمان جای اسکار پوستی

اسانس اسطوخودوس با تقویت رشد سلول و بافت ممکن است به جلوگیری از اسکار پوستی کمک کند. این روغن دارای خواص آنتی بیوتیکی، آنتی اکسیدانی و ضد عفونی کننده است. روغن اسطوخودوس فعالیت ترمیم کننده زخم را تقویت می بخشد و پتانسیل استفاده را به عنوان یک درمان طبیعی برای کمک به ترمیم بافت های آسیب دیده پوست نشان می دهد. ویتامین ها و سایر آنتی اکسیدان های موجود در روغن زیتون ممکن است با کمک به سلول های پوست برای بازسازی، جای زخم را از بین ببرند.

 1. سه قطره روغن اساسی اسطوخودوس را با سه قاشق غذاخوری روغن زیتون خالص مخلوط کنید.
 2. حدود 5 دقیقه مخلوط را در محل زخم ماساژ دهید.
 3. بگذارید حدود 30 دقیقه روی پوست بماند. بعد از آن با گرم بشویید.
 4. برای مراقبت از پوست این روند را حداقل سه بار در روز تکرار کنید.

لیمو برای اسکار پوستی

لیموها مانند سایر مرکبات حاوی آلفا هیدروکسی اسیدها هستند، که دارای خواص درمانی برای پوست شما هستند. AHA موجود در آب لیمو سلول های مرده پوست را از بین می برد، به رشد سلول های جدید کمک می کند. همچنین مقداری از خاصیت ارتجاعی پوست را برمی گرداند. آب لیمو اغلب به عنوان یک سفید کننده طبیعی توصیف می شود، بنابراین جای تعجب نیست که ممکن است جای زخم ها را روشن کند. شما برای رهایی از اسکار پوستی می توانید از دستورالعمل زیر برای مراقبت از پوست خود استفاده کنید.

 1. قسمت کوچکی از یک لیموی تازه را برش دهید
 2. در حالی که آب آن را روی زخم می فشارید، به آرامی قسمت آبدار لیمو را روی جای زخم بمالید.
 3. قبل از شستشوی محل با آب خنک، بگذارید حدود 10 دقیقه روی پوست باشد.
 4. این کار را برای مراقبت از پوست خود هر روز، یک ساعت انجام دهید.
شما را به مشاهده ی مقاله ( چهار ترفند برای استفاده بهتر از ماسک صورت ورقه ای ) دعوت می کنیم

خیار برای درمان اسکار پوستی

خیارها با خود برخی از اثرات ضد التهابی ناشی از مواد شیمیایی به نام کوکوربیتاسین و اثرات آنتی اکسیدانی فلاونوئیدها را به همراه دارند. به خصوص برای جای زخم مفید است و شما می توانید از این روش برای مراقبت از پوست خود استفاده کنید. ماسک صورت خیار یا لوسیون خیار می تواند التهاب و ظاهر زخم را در صورت یا بدن به حداقل برساند. برای مراقبت از پوست ناشی از اسکار پوستی خیارها دارای مواد روشن کننده نیز هستند که می توانند به کاهش قرمزی باقیمانده روی پوست کمک می کنند.

 1. 1 عدد خیار را پوست بکنید.
 2. ماست یونانی ارگانیک 1 قاشق غذاخوری
 3. خیار را پوره کرده و سپس با ماست را مخلوط کنید. قبل از شستشو کامل به صورت یا سایر مناطق آسیب دیده بمالید و بگذارید 10 دقیقه بماند.

پیاز

پیاز دارای خواص ضد التهابی است و همچنین از تولید کلاژن جلوگیری می کند، که به نوبه خود به محو شدن زخم کمک می کند. مطالعات زیادی وجود دارد که می گوید از پیاز می توان برای درمان اسکار پوستی کلوئیدها استفاده کرد. کوئرستین، یک فلاونوئید موجود در پیاز دارای خواص آنتی اکسیدانی است که می تواند در درمان کلوئیدها کمک کند. شما می توانید برای مراقبت از پوست عصاره پیاز می تواند رشد فیبروبلاست ها، سلول های تولید کننده بافت اسکار کلوئیدها را متوقف کند. بعلاوه، روغن پیاز می تواند سرعت بهبودی را افزایش دهد.

 1. یک پیاز را رنده کرده و مقداری آب پیاز تازه فشرده کنید.
 2. مستقیماً روی جای زخم بگذارید و بگذارید به طور طبیعی خشک شود.
 3. بعد از 15 دقیقه بشویید.
 4. هر چند وقت یکبار باید این کار را انجام دهید.
 5. این کار را می توانید 3 تا 4 بار در روز انجام دهید.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید